Mesajı Okuyun
Old 01-08-2007, 20:01   #13
tarde.sed.tute

ben 3.sınıfa geçmiş ve sadece ceza hukuku genel hükümleri bilen bir öğrenci olarak kendi fikrimi belirtmek istiyorum.bence olayda meşru müdafaa var..fail kendisine yönelmiş bir saldırıyı defetmek için savunmada bulunuyor..ama tabiki hepimizin de bildiği gibi saldırı ve savunma arasında orantı bulunması gerekirken buarada bu koşul gerçekleşmemiş..bana göre burada meşru müdafaada sınırın aşılması söz konusu..sınırın aşılması mazur görülebilir bir korku,heyecan gibi bir nedenden dolayı gerçekleşmeyip falilin kastının bulunduğu açıktır..failin alkollü olması da A.L.İ.C kuralı gereği göz önünde bulundurulmayacaktır.olayda failin yaşından ötürü indirime gidilecektir fakat burada haksız tahrik indirimi uygulanamaz..çünkü haksız tahrik ve meşru müdafaa aynı anda bulunamaz..meşru müdafaa zaten haksız tahrikin en ileri boyutudur ve onu da içine alır..olayda zaten meşru müdafaadan dolayı bir indirime gidileceğinden ayrıca haksız tahrik indirimi yapılmamasını yerinde buluyorum..hatalarımın olması muhtemeldir,eğer varsa beni uyarırsanız da sevinirim.saygılarımla..