Mesajı Okuyun
Old 24-07-2007, 05:47   #1
seanlee

Varsayılan ilginç bir cep telefonu hırsızlığı hakkında bir kaç soru

Merhabalar;
Benim sorum ilk başta belki biraz yadırgatıcı gelebilir ama yine de tecrübelerinizden faydalanmak istedim.
İki müvekkil bir devlet hastanesinde genel beyin cerrahi servisinde tamamen amatörce odalardaki hastaları yanlarında duran cep telefonlarından altı tanesini çalıyorlar. Ya bazı hastaların, ya da hasta yakınlarının fark edip hırsız var şeklinde bağırmaları üzerine panikleyip kaçmaya çalışırlarken yine çok amatör şekilde hastanenin güvenlik görevlisi tarafından yakalanıyorlar. Bir poşete konmuş telefonlar; ha bu benimkiydi, şu da benim telefonumdu şeklinde hastalarca tespit edilerek geri alınıyor. Bu arada altı telefonla ilgili olarak açılmış altı savcılık iddianamesinden sadece bir tanesinde telefonların ime numarası geçiyor. Diğerleri öylesine teşhis. Dediğim gibi sanıklar bu işi son derece amatörce yapıyorlar ve kanımca önceden ciddi olarak planlanmış bir şey değil. Sanıklardan birinin hiç adli sicil kaydı yok diğerinin (ki o an doğaçlama bir şekilde eylemi onun planladığını düşünüyorum) iddianamelerin beş tanesi tck. Md. 142/1-a diğer bir tanesi ise 142/1-b üzerinden açılmış.bu konuda nasıl bir savunma getirilebilir, dünden beri aklımda çeşitli düşünceler uçuşup duruyor ama bir de siz sayın ustalarımın fikrini almak istedim. Bir de şunu belirteyim; poşet elinde yakalanan şüpheli poşeti hızla merdivenlerden inmekte olan soyadını bilmediği Ahmet isimli bir arkadaşından aldığını söylemiş. Ahmet gerçektende mahalleden tanıdığı ve soyadını bilmediği, o an hırsız var bağırışları içinde şüpheli müvekkilin şaşkınlıkla bir refleks olarak eline tutuşturulan poşeti almış olması mümkün gibi geliyor. Gerçi hasta tanıkların şüphelileri tespit etmiş olması da söz konusu ama beyin cerrahi servisinde üstelik ilaç etkisi altında bir kişinin tespiti ne kadar inandırıcı olabilir. Güvenlik kamerası kayıtlarını istemek lehe ya da aleyhe bir durum teşkil eder mi. Lafı çok uzattım özür dilerim. Eğer mümkün olduğunca ivedi cevaplar ve hatta Yargıtay kararlarıyla bana destek çıkarsanız bugünkü cezaevi görüşmeme daha bir kendinden emin adımlarla gideceğimi belirtmek isterim. Şimdiden çok teşekkürler.