Mesajı Okuyun
Old 18-09-2018, 09:25   #3
para_doks

dava değeri istinaf sınırının altında. öncelikle bu sınırı gözönünde bulundurarak ıslah işleminizi yapın. dilekçenizde artırma ve ek dava açma hakkınızı saklı tutun. hatta bana sorarsanız tahmini olarak temyiz sınırının üzerindeyse müvekkilinizin alacağı temyiz sınırını da dikkate alarak ıslah edin. Islah ek dava açma hakkınızı ortadan kaldırmaz.

Bu aradan artırma talebiniz ve Hakimin ıslah edin yönündeki beyanları tutanağa geçti ise bunu şikayet için kullanabileceğiniz gibi HGK kararlarını da sunarak bir artırma dilekçesi sunabilirsiniz. Artırma dilekçenizin reddi halinde ıslah edin ve üst Mahkemeye başvurun.

Ben olsam bu yolu denerdim. Çünkü sınırın altında kalır ise hukuki yolları tüketemeyeceksiniz. Hadi zorlama ile tutanağa da geçti ise belki incelemeyi yaptırabilirsiniz. Tabi sınırın altında diye ek karar verecek Mahkeme, siz o kararı istinafa götüreceksiniz. Şayet daire uygun bulursa bu kez incelemeyi yapacak. Riskli bir yol olduğunu düşünüyorum.

Son aşamada Anayasa Mahkemesine başvurarak adil yargılanma hakkının ihlaline dayanarak dava açabilirsiniz. Tabi bunu ispatınız da yine sözünü ettiğim tutanak içeriği veya artırma dilekçenizin reddi olabilir.

Diye düşünmekteyim. Kolaylıklar diliyorum. Maalesef bu tür uygulamalara sıkça rastlamaktayız.