Mesajı Okuyun
Old 14-09-2018, 08:55   #1
Av.Nevin Canruh

Varsayılan Hatalı bilirkişi raporları nedeniyle dava değerinin artırılamaması

Merhaba

Açtığım bir işçilik davasında dosyamız bilirkişi kişi incelemesine gönderildi. Bir kısım hatalar mevcuttu ancak hakim kök rapor gibi değil kendi istediği ve Yargıtay ın kararlarından tamamen farklı yönde bir rapor hazırlamasını bilirkişiden istedi.

Benzer 40'a yakın davamız devam ediyor ve hepsi aynı yönde hesaplamalar yapıyor ancak dediğim gibi hakim "kesinlikle ben Yargıtay'a katılmıyorum, benim görüşüm bu" diyor ve kendi talebine göre hazırlanan rapora göre karar vermeye hazırlanıyor.

En son celse de tekrar talebimiz gibi rapor alınmasını talep edince tahkikatı bitirmeye hazırlandı ben henüz dava değerini artırmadan. Dava değerini henüz arttırmadığımızı belirtince de , "ben Yargıtay'ın belirsiz alacak davası tanımına da katılmıyorum bu davalar kısmi dava ancak ıslah yapabilirsiniz " dedi bu kez.

Yargıtay'ın yerleşmiş içtihatları doğrultusunda bir rapor alınamadı. İşçinin alacağını kendim benzer dosyalardan hesaplamaya çalışsam muhakkak bir eksik fazla çıkacak. Bu kez karşı tarafa vekalet ücreti doğacak.

Islah etmeyip istinafta bozulmasını ve yeni rapor alınmasını beklesem acaba dava değerim şuan 300 TL olduğu için karar kesin nitelikte olup istinafa bile gönderemeyecek miyim?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

İyi çalışmalar