Mesajı Okuyun
Old 28-05-2018, 21:56   #3
Av.09

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Müvekkilin çocuğunun(küçük) babası olarak nüfusta gözüken kişi gerçekte babası değil.
2- Biz bu durumu düzeltmek ve gerçek babasının nüfusuna kaydolmasını isteyeceğiz.
3- Bu durumda ortada iki dava olduğunu düşünüyorum. Birincisi nesebin reddi davası, ikincisi babalık davası.
4- Davaları ayrı ayrı açmak yerine bir dava ile iki sorunun da çözülebileceğini düşünüyorum.Ancak mahkemeye nasıl bir talepte bulunacağım konusunda emin değilim. Öncelikle bu konuda paylaşımlarınızı rica ederim.
5- Gerçek babanın çocuğu tanıması yolu ile de durumun düzeltilebileceğini düşünüyorum. Bu durumda nesebin davası bittikten sonra babanın nüfus müdürlüğündeki yazılı beyanı ile babalığa hükmedileceğini gördüm.Nüfus müdürlüğüne başvuru prosedürü hakkındaki paylaşımlarınızı rica ederim.
6- Ayrıca araştırmalarımda anne ile babanın evlenmesi halinde de çocuğun babanın nüfusuna kaydedileceğini gördüm. Bu durum sizce bizim olayımıza uygulanabilir mi? (Çocuğun önceden başka birinin nüfusunda olması durumu etkiler mi?). Anne ve babanın evlenmesiyle çocuk otomatik olarak babanın nüfusuna geçer mi?
7- Yukarıdaki açıklamalarım doğrultusunda benim yapabileceğim en pratik çözümün hangisi olduğunu düşünüyorsunuz?
a- Nesebin reddi ve babalık davasının açılması mı?
b- Sadece nesebin reddi davası açılıp babanın çocuğu tanıması mı?
c- Sadece nesebin reddi davası açılıp gerçek anne ve babanın evlenmesi mi?

Bu konulardaki paylaşımlarınızı rica ederim.

Saygılarımla...

Degerli meslektasim, tek dava mi yoksa ayri ayri dava mi actiniz?