Mesajı Okuyun
Old 06-12-2006, 16:46   #5
Av.Suat Ergin

Selamlar,

İstanbul toplantısında verdiğim örneği burada da vermek istiyorum.

Her icra müdürlüğünde 4-5 kişi çalışmaktadır. En son 1 hafta önce açmış olduğum icra takibinin numarası 2006/17423 dir. Yıl sonuna kadar 18.000 olduğunu düşünelim. Tüm yıl mesai günleri tatiller çıktıktan sonra 250 günü geçmez. Güne böldüğümüzde 18.000/250=72 sayısını bulmaktayız.

Müdürlükte 5 personelin olduğunu varsayalım. Bunlardan birisi sadece takipleri almaktadır. Birisi Müdürdür; satış, havale gibi işlemleri yapmaktadır. Genellikle öğleyin bir kişi hacze gitmektedir; akşama kadar yoktur. Açılan taleplere karar veren bir de müdür yardımcısı vardır.

Hesaba devam edelim. Günde 72 dosyanın açıldığı bir dairede, gelen talepleri değerlendirmek, dosya çıkarmak, satış işlemleri ile uğraşmak, hacze çıkmak gibi işlemleri düşündüğümüzde; her memur ortalama 100 dosyayla haşır neşir olmaktadır.

Bir memurun bir günde kaç iş çıkarabileceğini düşünürsünüz. Ben 20 diyorum mesela...Başka üye 50 diyebilir...Ama 100 işin tamamını tek başına yapabilir diyen üye var mı aranızda? Yok ise, memur hangi 20, 50, 80 dosyaya öncelik verecektir? Bu soruya yanıt bulabilen üye, forum sorusuna da yanıt bulmuş olacaktır.

Adliye binaları yetersiz, memur sayısı yetersiz...Ben sorunun cevabını biliyorum aslında...Ama yazmam. Çünkü yazarsam siz okuyamazsınız...Mesajı incelemek için baktığımda; Forum Yöneticisi olduğum hatırıma gelir ve THS Anayasası gereğince siyasi içerikten mesajımı silerim. Siz okuyamazsınız.

Saygılarımla