Mesajı Okuyun
Old 26-11-2009, 02:15   #1
arkhon

Varsayılan 1479 sayılı Kanunun 80. maddesine göre Kurumca 55 TL idari para cezası

SGK , sigortalılık kayıt ve tescil işlemini 2006 yılında açtığım ve 2009 yılında karara çıkan tespit davam ile yapmış akabinde tarım sigortalılığına kaydı gerektiren durumun (çiftçilik) ortaya çıkmasından itibaren 3 ay içerisinde SGK ya bildirim yükümlülüğüne uymayıp tarım sigortalılığı tescilini yaptırmadığım gerekçesi ile tarafıma 55 YTL idari para cezası kesmiştir. Tebliğ edilen cezanın dayanağı şudur;
1479 sayılı kanunun 80. Maddesi
sigortalı sayılanlardan, sigortalılıklarının başladığı tarihten itibaren 3 ay içinde Kuruma kayıt ve tescillerini yaptırmayanlar hakkında Kurumca resen tescil işlemi yapılır"

Halbuki

Sigorta hizmetimi tespit eden önceki mahkeme kararında aynen şöyle denmektedir.

..A... Tekel İşletmesi cevabi yazısında. Davacıya tahakkuk ettirilen ilk Bağ-Kur priminin 21.06.1999 tarihinde Bağ-Kur il Müdürlüğü HESABINA AKTARILDIĞI bildirilmiştir.
Davacının prim borçlarının ürün bedellerinden tevkif at suretiyle kesilerek Bağ-Kur'a ödenmesi halinde kayıt ve tescil için kuruma başvuru olmasa dahi, BAHSE KONU BİÇİMDE PRİM ÖDENMESİ SURETİYLE KAYIT VE TESCİL KONUSUNDAKİ İRADESİNİ ORTAYA KOYDUĞU TARTIŞMASIZDIR…”

bende 55 ytl idari para cezasının iptali için dava açtım bana yardımcı olabilecek bu konu ile ilgili içtihat verebilecek meslektaşlarımdan yardım bekliyorum