Mesajı Okuyun
Old 07-02-2018, 10:15   #1
yargucı

Varsayılan Tecrübeli Meslektaşlarima Sorular:

iyi günler;

ben 1 aydır bir büroda çalışan bir stajyer avukatım. bu 1 aylık süreçte bir büro açmanın ciddi bir sermaye gerektirmediğini ve şimdiki hukuki bilgi seviyemle altından kalkabileceğim bir çok iş olduğunu farkettim. bu durum beni staj sonrası bir büro açmak konusunda heveslendirmişti. fakat yaşadığım bir diyalog bende hayal kırıklığı yarattı.

şöyle ki, yakın bir zamanda bir buçuk yıldır kendi hesabına avukat olarak çalışan bir arkadaşımı ziyaret ettim. bu arkadaş bana müvekkillere, memurlara vs. nasıl yalan söylediğini, müvekkili nasıl yanıltarak korkuttuğunu, etik dışı davranışlarını övünerek anlattı. "bizim mesleğimiz şerefli bir meslek değil." dedi. bu arkadaşın anlattıkları benim hem hevesimi kırdı hem de midemi bulandırdı. daha sonra konuştuğum başka avukat arkadaşlar da "mesleğin doğası gereği" bazen yalan söylemek zorunda kaldıklarını, yeni bir avukat için iş seçmenin bir lüks olduğunu söylediler.

niyetim bütün bir avukat camiasını zan altında bırakmak değil ama onurlu bir biçimde bu meslekten hayatını idame ettirebilmenin mümkün olup olmadığını sizlere sormak istedim.

belki de ben bu konuda gereğinden fazla hassasım. bilemiyorum. değerli yorumlarını bekliyorum. derdimi anlatırken bir kusur ettiysem şimdiden affola.