Mesajı Okuyun
Old 15-03-2007, 11:24   #51
Admin

Sayın adlt-2007,
Alıntı:
Yazan adlt-2007
Dün tesadüfen bir hukuk sitesinin dilekçeler kısmına baktım.Sayfa açılmıyor.Sebebini öğrenmek için forum sayfasını ziyaret ettiğimde tüylerimi diken diken eden talep ve gürüşleri okudum. Talep eden arzuhalci odaları sorumlusu.Abilerim ablalarım diye başlamış talebine ve site yöneticisi avukatlardan ekmekleri ile oynandığını söyleyerek sitenin dilekçeler sayfasının kapatılmasını istemiş. Site yöneticisi de bunu kabul ederek arzuhalciler lehine sayfayı kapatmış.İşin en ilginç tarafı ise site yöneticileri olan hukukçuların dilekçe sayfasının açılmasını isteyenleri arzuhalcilere yönlendirmesi Okuyun çok çok şaşıracaksınız. Tabi okumak için bu görüşleri önce o siteye üye olacaksınız.
O hukuk sitesindeki o mesajın şaka yapma amaçlı yazılmış mizahi bir yazı olduğunu düşünüyorum. Bence çok ciddiye almayın.

Keza takdir edersiniz "arzuhalci odası" diye de bir oda yok. (en azından öyle umuyorum!)

Ancak burada bence asıl tartışılması gereken nokta internet sitelerinde dilekçe örneklerinin yayınlanıp yayınlanmaması gerektiğidir. Kişisel fikrim internette dilekçe örnekleri yayınlamanın Avukatlık Yasasına aykırı olduğu şeklindedir. Hatta bu örnekler hukuk sitesinde ya da av.tr uzantılı bir avukatın sitesinde yayınlansa bile. Nitekim THS tarihi boyunca hiç dilekçe örneği yayınlamamıştır ve bu tip taleplerde bulunmayı da yasaklayan kuralları vardır. Hatta meslektaşlar arası forumumuzda mesleki dayanışma amaçlı yayınlanan dilekçeleri bile soru sahibi yanıtı okuduktan sonra birkaç gün sonra sitemizden kaldırmaya gayret ediyoruz.

Bir hukuki hakkının peşinden koşan hukuk bilgisi olmayan bir vatandaşın yapacağı en büyük hata bir şablon dilekçe metni ile bu hakkı arama gayreti olacaktır diye düşünüyorum. Dolayısıyla bu tip dilekçe örnekleri vatandaşlara yarar değil, zarar getirmektedir.

Bu nedenle şikayet konusu mesajı ciddiye alıp doğru kabul etseniz bile bir siteden dilekçelerle ilgili kısmın çıkartılmasını olumlu görmek gerektiği kanaatindeyim.