Mesajı Okuyun
Old 01-11-2011, 16:54   #2
üye38190

Çözüm

Alıntı:
on ay önce evlendik. iki sene önce kredi çekmiştim. on ay boyunca eşim elimden maaşımı aldı. bu yüzden de evlenmeden önce çektiğim kredimi ödeyemediğimden maaşıma icra geldi. eşimle de ailesi yüzünden yaşadığımız sorunlar nedeniyle evi terketti. daha önce maaşıma hiç icra gelmemişti. sekiz yıllık devlet memuruyum. bu bir ekonomik şiddet midir ? gelen icrada banka çok faiz uygulamış. kredinin toplam tutarı kadar faiz uygulamışlar. senelerce ödemek zorunda kalacam. eşime bu konudan ötürü tazminat davası acabilirmiyim ? ödeyemediğim kalan borcumu ve uygulanan faizi ile birlikte talep etsem olur mu ? çünkü evlilik içinde ödeyemediğim de ortada . banka hesaplarında iki yıl ödediğim evlilikten sonra ödeme yapamadığım ortada. eşimden bu durumda icra bitene yada kendisine ödettirilene kadar nafaka alabilir miyi m çünkü elime çok az bir maaş kalıyor ve geçinemiyorum. Ve de üstelik hamileyim.

Eşlerden her biri, kendi borçlarından bütün malvarlığıyla sorumludur. Ancak Tabii ki mağdur olmanız neticesinde eşinizden tazminat talep hakkınız var. Ayrıca ayrılık davası açabilirsiniz, bu durumda hayatınızı idame ettirmenizi sağlayacak yardımı eşinizden isteyebilirsiniz. Ayrılık davasında hakim özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri re'sen alır. Ailenin korunması hakkındaki kanundan da faydalanılabilir.
Konu açısından profesyonel yardım almanızda fayda var.