Mesajı Okuyun
Old 07-05-2007, 12:51   #23
persona

her nekadar turkiyedeki buyuk sehirlerin ,stresi, hava kirliligi, yesil alan azligi, beton yiginlari arasinda yasamak zorunlulugu, otobuslerde, dolmuslarda, minibuslerde yasanan izdiraplar, insanlarin birbirine saygisizligi , turkiyedeki diyorum cunku boyle olmak zorunda degil, mesela Londra orneginde, sehrin oyle guzel yerlerinde oyle buyuk parklar varki, ve insanlar bu alanlara resmen tapiyorlar, thames diye , camur akan bir nehirleri var, ama oyle guzel binalarla kusatmislar ki, insan hayran kaliyor... tam tersine bizim bogazicini dusundukce, bu guzelligi yoketmek icin sanki ugras veriyoruz... toplu tasima konusunda, batili sehirlerin 100 yildan fazladir kullandiklari sistem hala dogru duzgun turkiyeye gelmis degil, anlamak mumkun degil... sorunun para olduguna ihtimal vermiyorum, biraz kulturumuzle ve egitimimizle alakali galiba, millet olarak yesil le pek barisik degiliz diye son yillarda bir dusunceye kapildim, batililarin bir adet agaci bile korumak icin verdikleri eforlari gorunce. Bogaza atilan bir cop sonrasi , insanlarla yaptigim kavga sonunda insanlarin yuzleri bile kizarmadan , kendi isine bak der gibi suratima bakmalari bizde sehir kulturune iliskin birseylerin yanlis oldugu izlenimini yaratiyor bende...

evet, bunlar turkiyedeki buyuk sehir yasamindan kesitler, bunlari goze aldiktan sonra, calisma hayatinizda da, cok buyuk ozveriler yapmaniz gerekiyor, insanlarin birbirine saygilari ve, durustlukleri konusunda cok ciddi problemler var... istanbul icin dusundugumde, en ufak yaptiginiz alisveris sonrasi bile, kafanizda acaba aldatildim mi? kaziklandin mi? gibi suphelerle yasamak zorundasiniz, yani her an tetikte olmaniz gerekmekte... her turlu saygisizligin gerekcesi de, PARA... ekmek aslanin agizda, midesinde gibi gerekcelerle insanlar birbirlerini kaziklamak icin yarisiyorlar gibi... dolmusta , sigara icen sofore, sigara dumanindan rahatsiz oldugunuzu soylediginizde, ne yapalim abi, hayat zor, bu zikkimi icmek zorundayim deyip, icmeye devam ettiginde, bunun sizi ilgilendirmedigini kibarca soylediginizde, koprude aracin durdurulup inmeniz gerektigi soylenebilir, ...

sanirim bu ayrintilar, size turkiyede bir buyuk sehirde yasamak konusunda biraz fikir verebilir, butun bu ufak olaylari avukatlik meslegine rahatlikla uyarliyabilirlisiz, calisma hayatiniz maalesef bir istisna olusturmuyor... her an tetikte olmalisiniz...stres stres stres

ama herseye ragmen, kucuk sehirdeki, monotonluk maalesef benim akdeniz baligi olmama engel gibi, insan da belki bir nevi bagimlilik yapiyor.bir de herseyin birgun degisebilecegine dair umutlar ..