Mesajı Okuyun
Old 28-06-2008, 12:47   #16
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan av.zuhala
Ben yeni avukat olduğumda 20 milyon alıyordum (1996 yılı)rayiç 3 aşağı 5 yukarı bu civardaydı (dolara vurduğumuzda 300 dolar falan yapıyor)şimdiki rakamlarla kıyasladığımızda biz bedava çalışmışız

Demek o vakitler, İstanbul, İzmir'e göre hayli öndeymiş

1994-1995 aralığı staj döneminde aldığım ücret: 4 milyon TL ile başlayıp, 6 milyon TL aralığında tamamlandı.

Staj yaptığım büro kalmamı istiyordu, aslında ben de onlarla kalmak istiyordum, ama o tarihte sigortalı avukatlar 10 milyon TL alıyordu ve aradaki 4 milyon TL mesleğe yeni başlayan hevesli ancak geçim ihtiyacı içindeki çiçeği burnunda avukatlar için, "Azımsanamayacak" bir farktı. Onlar maaş artışından söz etmeyince ben hiç edemedim. Ve bir başka büroda, sigortalı avukat olarak çalıştığım sonraki süreç başladı:

1995-1996 aralığı. 10 milyon TL ile başladı, 20 milyon TL ile , bir yılı nihayetlendiremeden, 9. ayın bitiminde sona erdi.

Bu süreç, ayrıca özel iş alabilme için serbest bırakıldığım sigortalı avukatlık dönemimde, bağımsız yegane müvekkilimin , yine yalnızca tek bir haczinden, tek bir icra vekalet ücreti ile 20 milyon TL kazanmam ile bir yıla uzamadı (Zira sigortalı çalıştığım bürodaki 30 günlük -üstelik inanılmaz yoğun- çalışmama tekabül ediyordu)

Bürodan ayrılırken, istersem yarım gün de çalışabileceğim, aynı ücretin verileceği söylendi. Acaba neden tam gün çalışmamın karşılığı olarak 40 milyon TL ödemeyi düşünmemişlerdi? Öyle sanıyorum ki aslında düşünülüp de söylenmeyen "Bir sonraki sigortalı avukata bağımsız iş alabilme ayrıcalığı tanımayalım" şeklinde olmuştur, çünkü kafes genişledikçe "Uçmayı öğreniyorlar"

*

Mesleğe yeni başlayan genç meslektaşlarıma önerim: Her ne kadar şartlar eskisi gibi değilse de, emeğinizin karşılığını alamadığınıza inandığınız, ağır iş yükü altında ezildiğiniz hiç bir yerde vakit kaybetmeyin. Pencereleri duvara bakan , ışığı değil, duvarı gizlemek için perde astığınız tek göz odadan ibaret bir büro da açsanız, hiç müvekkiliniz de olmasa, olacağına dair ümidinizi yitimeyin. Kişisel ilişkilerinizi geliştirin ve kendinize inanın. En azından tabanlarınız helak olmadan aynı geçim sıkıntısını çekersiniz, o da inanın bir müddet sonra gelişir ve değişir.

Saygılarımla...