Mesajı Okuyun
Old 12-06-2017, 04:20   #4
avbilgen

Av.BugraH;
Lehinize olan Yargıtay kararı; Yargıtay 12. HD. 11.10.2007 T. E:16334, K:18507 sayılı kararında ; alacaklı vekilince “icra müdürlüğünün kendisine İİK. 99 uyarınca istihkak davası açması için verdiği yedi günlük sürenin kaldırılması” konusunda, icra mahkemesine şikâyet yoluna başvurulması halinde, yedi günlük istihkak davası açması için verilen sürenin, şikâyet konusunda karar verilinceye kadar işlemeyeceğine karar vermiştir. Kararda; icra müdürlüğünce 11.05.2006 tarihli haciz sırasında 3. kişi M. O.'nun istihkak iddiası üzerine alacaklı vekiline İİK.nun 99. maddesi uyarınca istihkak davası açması için 7 günlük süre verilmiştir. Alacaklı vekilince icra müdürlüğünün bu işlemi şikayet edilmiş olduğuna göre 7 günlük istihkak davası açılması için verilen süre artık bu dava sonucuna kadar işlemez. O halde mahkemece şikayetin reddi yerine kabulüne karar verilmesi isabetsizdir şeklinde karar verilmiştir.
Aleyhe olan ise; 21. Hukuk Dairesi 2001/6291-2001/6442, Karar Tarihi: 04.10.2001 ; Kararın dayandığı delillerle kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle alacaklı vekilinin yüzüne
karsı IIK.nun 99. maddesi uyarınca 3. şahıs hakkında 7 gün içinde dava açması için verilen önele rağmen bu süre geçirildikten sonra dava açılmış olmasına, alacaklı vekilinin icra memurunun işlemini ayrıca şikayet etmesinin hak düşürücü süreyi kesmeyeceğine göre davacı vekilinin yerinde görülmeyen bütün temyiz itirazlarının reddiyle usul ve kanuna uygun olan kararın onanmasına karar verilmiştir.
Şu an istihkak davalarına bakmaya görevli daireler 8 ve 17 Hukuk Dairesi , bu dairelerin de 21.Hukuk Dairesinin görüşüne eğilimli olduklarını tetkik hakimden öğrendim ama karar bulamadım. Tabi artık ilk aşama istinaf. Bu nedenle karar sizin. İyi çalışmalar diliyorum.