Mesajı Okuyun
Old 05-02-2009, 21:03   #13
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Eren Şener
Sizin belirttiğiniz durumda zaten ortada bir istisna yoktur zira karar veren mahkeme artık bir sulh hukuk mahkemesi değil kararda sıfatını kullandığı (Ceza) mahkemesi hükmündedir. Ancak soruyu soran meslektaşımın aradığı ise, -anladığım kadarı ile- sulh/asliye hukuk mahkemesi "sıfatı" ile karar vermesine rağmen sürenin tefhim ile başlayacağı bir durumdur ki kanaatimce böyle bir uygulama söz konusu değildir.

Sayın Şener, avukat stajyeri arkadaşlarımız aradıkları bilgiyi biraz araştırarak bulsunlar diye ipucu vermiştim ama nedense onlar değil siz ısrarla yanıt veriyorsunuz. Sözettiğim "başka mahkeme"nin ceza mahkemeleri ile ilgisi yoktur. Sulh Hukuk hakiminin başka mahkemenin işlerine bakmasından değil, örneğin Ticaret Mahkemesi, Tüketici Mahkemesi vb. sıfatıyla karar vermesinden sözediyorum. Hazır bilgi vermemek, müstakbel meslektaşlarımızı araştırmaya yöneltmek için daha fazlasını yazmıyorum.

Alıntı:
Yazan arbitrator
Konkordatonun tasdikine ilişkin kararlarda temyiz süresi, duruşmada hazır olunmasa dahi (!) tefhimle başlar ve 10 gündür (İİK.m.299).

Sayın arbitrator, İİK 299'un 2005 değişikliğinden önce sizin dediğiniz gibiydi ama şimdi öyle değil, süre tebliğle başlıyor.