Mesajı Okuyun
Old 08-11-2009, 20:19   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
dogumdan once 10 yıl calıstım bankada kendı adıma hesabım var.bu hesabın durumu ne olur?

Bu sorunun ancak boşanma halinde bir anlamı olabileceği için bunu açıklama gereği duyuyorum.

Evlilik tarihine kadar olan tüm mevduat miktarı kişisel malınızdır.

Evlilik tarihinden sonra eklenen miktar ve ana paranın faizleri üzerinde eşinizin edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesinden kaynaklı"tasfiye payı alacağı" hesap edilir.

Ancak eşiniz bu alacağı dava ederse tabii.

Yani boşanma gerçekleşir ise, evlilik tarihinden boşanma tarihine kadar geçen süre içindeki faiz + ana paraya eklenecek miktar için [evlilik tarihine kadar ki meblağ zaten sizin kişisel malınızdır, bunda eşinizin alacak hakkı yoktur.]eşinizin tasfiye payı alacağı davası açması gerekir. Ve bu davanın görülmesi için de BOŞANMAYA karar verilmiş olması gerekir.

Ayrıca çocuğunuzun ve kendinizin her türlü ihtiyacını bu paradan karşılayabilirsiniz. Bu harcamalar hiç bir şekilde kötüniyetli elden çıkarmalar olamayacağı için ve ayrıca eşinizin ahlaki ve yasal görevini de siz yerine getireceğiniz için hukuken eşinize borçlu olmanız söz konusu değildir..

Sayın Katılımcı;

Doğru bir adım atmak için doğrudan fiili avukat yardımı alınız.

Saygı ile,