Mesajı Okuyun
Old 24-03-2002, 20:42   #8
Admin

Varsayılan Ynt: sansür ile özgür düşünce olur mu?

Sayın Utku,

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: utku
internet ortamında hem özgürlükten bahsedip hem de yazılanların bir kısmının( önemli bir kısmının) budanması ne derece demokratikliktir?.meşruti monarşiden ne farkı vardır?

İnternet ortamında özgürlükten ben bahsetmedim, öyle değil mi? Türk Hukuk Sitesinin hedefleri ve buna ulaşmak içinde seneler içinde oluşmuş kuralları ve teammülleri vardır. Bu sitenin internet üzerinde olması canı isteyenin canının istediği herşeyi yapacağı anlamına gelmez. Bu site ve forum içinde kurallara aykırı yazışmalara izin verilmez.

Alıntı:

altına sokmazlar mı?bunlar mümkündür!! sansürün olduğu bir ortamda özgür düşünceden bahsetmek imkansızdır..

Düşünce sahibi ancak başkalarının düşüncelerine saygı duyduğu sürece kendi düşüncesine saygı duyulmasını isteyebilir. Bir yandan herhangi bir düşünceyi savunanlar hakkında kırıcı,sert, saygısız ve hakarete varan sözler sarfedip, düşüncenin kendisini değil, onu savunanlara, hatta bir mesleğin mensuplarına toptan hücum edip, sonra bunu "biz internetteyiz, düşüncelerimiz sansürlenemez" haline sokmanın savunulacak bir tarafını göremiyorum.

Alıntı:

son olarak sayın adminden ricam olacak!türkiye de düşüncelerimizi zaten dilediğimiz gibi belirtemiyoruz.bari bırakında internet ortamında rahat edelim..

Sayın utku, mesajlarınızdan anladığım kadarıyla siz internet ortamında kendinizi zaten yeterince hatta haddinden fazla rahat hissediyorsunuz. Ayrıca bir de benden icazet almanız gerekmiyor. Ancak bu sitede sizin rahatlık anlayışınız site üyelerinin genelinin "rahatlık" anlayışı ile uyuşmuyor bu açık.

Bu site ve yeni forumumuz ülke çapında geniş katılımlı bir hukuk platformu olması amacıyla hizmet veriyor. Burada yazışan Baro Başkanları, Hukuk Fakültesi Dekanları, Hakimler, Savcılar, Üst düzey bürokratlar var. Bu üyelerin olduğu bir ortamın doğasından kaynaklanan da bazı standartları vardır ve bizim sitemizde de bu standartlar oldukça yüksektir. Site kurallarımıza göre de bu standartlara uyulması zorunludur.

Siz diyorsanız ki, "benim tarzım farklıdır, ben sizin kurallarınıza uyamam", o zaman eminim kendinize internet ortamında alıştığınız tarzda binlerce site bulabilir, değerli görüşlerinizi de oralarda diğer katılımcılarla paylaşabilirsiniz. Ancak Türk Hukuk Sitesini ve forum alanlarını beğeniyor, faydalı buluyor ve nedenle burada yazışmak istiyorsanız, o zaman bu beğeninizin sebebinin bu kurallarımız ve yazışma teammüllerimiz olduğunu lütfen hatırda tutunuz ve bunlardan şikayet ederken de sitenin beğenilme nedeninin bu kurallar olduğunu düşünerek siz de onlara saygı gösteriniz.

Burada tüm üyelerimizi memnun edemeyiz, herkesin kendine göre beklentileri var. Tek yapacağımız geneli memnun edecek kurallar koymak ve bunlara uyulmasını sağlamaktır, bizim yaptığımız da bu. Sitenin "demoktratlığından" şikayet ederken, aslında bu yönüyle sitenin gayet demokratik olduğunu lütfen hatırlayınız. Demokrasi çoğunun belirlediği kurallara herkesin uymasından ibarettir. Bu kuralları beğenmeyen o topluluk içinde bulunmak zorunda da değildir. En azından bizim sitemiz için her üyenin böyle bir özgürlüğü var.

Belirtmem gerekir ki, bu konuda yeni bir polemiğe girme niyetim yok, son sözümü söyledim.

Saygılarımla,