Mesajı Okuyun
Old 09-02-2010, 01:34   #23
Avukat Ali TÜRKER

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Eğitimin İstanbul'da gerçekleşecek olması sebebi ile katılamayacak olsam da bu organizasyonu düzenleyen değerli meslektaşlarıma çabalarından ötürü şükranlarımı sunarım. Kim bilir belki de eğitim semineriniz ilerleyen tarihlerde yazılı metinler ya da görüntülü kayıtlar haline dönüşür ise bizler de faydalanabiliriz.
Saygılarımla,
Sayın meslektaşım benim de fikirlerimi ifade etmiş. Aynen katılıyorum.

Ayrıca HASTA HAKLARI konusunda alan henüz çok yeni. Buna karşın güzel çalışmalar yapıldığını söyleyebilirim. Eksikleri de var ve henüz düzenlenmemiş hususların da olduğunu biliyoruz. Resmi kurumlarda oluşturulan Hasta Hakları Komisyonlarının çalışmalarının şikayet eden ve edileni ifşa etmeden, kamu oyu ile paylaşımının temin edilmesinin, haksızlıkları nispeten önlemeyeceğini, hakkı ihlal edilenlere yol göstereceğini düşünüyorum. Komisyonlarda delil toplama ve değerlendirme yapılmasında hastanın değil muhatap kurumların ispat yükümü altında olması gerekir. Henüz hakları ihlal edilen hastalar zararı ispat etmek zorunda kalıyor. Kendisini tedavi kurumuna teslim edip maruz kaldığı haksızlığı ispat edebilecek durumda olmayan hasta, yalnız kalmaktadır. İspat hususunda düzenlemeler geliştirilebilir.
Bunların yanında, kendisine hizmet veren hekim, hemşire, sağlık personeli ya da sair kamu hizmeti veren kimselerin haklarının da güvence altına alınması son derece önemlidir. Bu kimselerin haksız şikayetlere maruz kalması halinde yitirecekleri azim ve hizmet heveslerinin de göz ardı edilmemesi, art niyetli ya da keyfi şikayetler nedeniyle sağlık çalışanlarının da huzursuz edilmemesi, onların da haklarının korunması gerekir. Burada kamu görevi nedeniyle haksız şikayete maruz kalan kamu personeline yöneltilen şikayetten ötürü adli veya idari tahkikat yapılması ya da beraat ettiği durumlarda iftira suçundan dolayı müşteki aleyhine başvurabileceği kişisel şikayet ve tazminat davası haklarından bahsetmediğimi, işi gereği daima bu risklerle çalışan kimselerin şikayet edilmeleri halinde krurmlarınca savunma hizmetlerinden de faydalandırılması gerektiğini belirtmek isterim. Hastaların haklarını korumaya çalışır iken hizmet verenlere haksızlık yapmamak için de aşırı özen gösterilmesi gerektiğine dair kanaatlerimi belirtmek isterim.
Müşteki Hasta ve Kamu hizmeti veren Şikayete maruz kalmış sağlık çalışanının korunması arasında bir adalet ve savunma denkliği kurulmalıdır.
Hasta Hakları konusunda Devletimizin, özel ve gönüllü kuruluşların, üniversitelerin, Türk Hukuk Sitesi ve üyeleri ile emeği geçen herkesin takdire değdiğini belirtiyorum. Selam ve saygılar...