Mesajı Okuyun
Old 29-07-2010, 10:18   #1
Av.Serhat Doğan

Varsayılan GÖREV SORUNU!!: Milli Eml Müd’nün değer tespitine itiraz davası

4342 sayılı Mera Kanunu’nda 27.05.2004 tarihinde kabul edilen 5178 sayılı yasa ile bir takım değişiklikler yapılmıştı.

İlgili yasa gereğince kanun kapsamında olup da davası devam eden yerlerle ilgili olarak (bu özel kanun gereğince) mahkemelerce; ilgili gayrimenkulların bedelleri belirlendi ve arsa maliki olarak gözüken kişiye bu bedelin yarısı ödettirilerek davanın düşmesi sağlandı.

Fakat dava dışı olan veya davası yasa çıkmadan önce biten veya davası henüz açılmamış olan yerlerle ilgili emlak ve rayiç bedellerini Milli Emlak Müdürlükleri belirledi.

1- Milli Emlak Müdürlükleri’nin işlemine karşı açılan (rayiç değerin fazla belirlendiği iddiasının tartışıldığı) bu davada idari yargı mı yoksa adli yargı mı görevlidir.
2- Mera kanunu kapsamında kurulan diğer komisyonlara ve bunların yaptıkları işlere karşı itiraz usulleri mi uygulanmalıdır. Zira mera ve kadastro ile ilgili önceki genel hükümlerde bir yerin mera vasfında olup olmadığına dair komisyon raporuna karşı kadastro mahkemesinde veya asliye hukuk mahkemesinde dava açılabileceği düzenlenmişti.
3- İdari yargıda dava açılacaksa idare mahkemesi davadan önce ilgili idareye itiraz başvurusunda bulunulup bulunulmadığını önemsemeli midir?

Benim kanaatim, idari yargının görevli olduğu ancak elimde içtihat ve örnek uygulama dayanağım yok; bilgi ve içtihat desteğiniz için teşekkür ediyorum.