Mesajı Okuyun
Old 29-02-2012, 14:47   #2
Dr.DOGRAMACI

Öncelikle geçmiş olsun Sn. Ayyıldız,

Hekimin hastayı reddetme olmasa da hastayı devretme hakkı vardır. Ama tabi ki bu sınırsız ve sorumsuz bir hak değildir. Bazı bir takım sınır ve koşulları mevcuttur. Nihayetinde hekiminiz de insandır ve ameliyat esnasında bir takım rahatsızlıklar baş göstermiş olabilir. Ancak bu mazeretin ameliyatı yarım bırakmasını mazur gösterebilecek ve ispatlayabileceği bir sebep olması gereklidir. Bunu gerekçelendirebilmek hekime düşer.

Devredilmiş olduğunuz ikinci hekimin ise bariz bir sorumluluğu olduğunu düşünmüyorum. Ameliyatın özelliği ve tekniği hakkında yeterli bilgiye de sahip olmayabilir. Ameliyatı devralmayı kabul etmeyebilirdi ancak muhtemelen zorunluluk hali nedeniyle müdahaleye devam etmiştir. Ama yine de devreden ve devralan hekim arasındaki ilişkinin ayrıca incelenmesi gerekir. Ama yine de olayın özelliğine göre devralan hekimin sorumluluğundan bahsetmek de mümkün olabilecektir. Burada unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken husus öncelikle devreden hekimin sorumluluğudur.

Öncelikle ilgili hasta hakları birimine başvurunuz. Eğer tatmin edici bir sonuca ulaşamazsanız zararınızın tazmini için yargı yoluna başvurmanızı öneririm. Tedaviniz için ise artık 3. basamak sağlık kuruluşlarına (üniversite ve eğitim- araştırma hastaneleri vs) başvurmanızın daha yararlı olacağını düşünüyorum.
Yargıya başvurmanız halinde muhakkak profesyonel bir sağlık hukukçusundan yardım almanızı öneririm. Çünkü hekimin hastasının tedavisini devretme hakkını kullanması, hekimler arası devir ilişkisi ve zorunluluk halleri olayın özelliğine göre ayrıca incelenmesi gereken teknik konular. Karşınızdaki hekim(ler)in savunmalarını çok iyi analiz edebilecek hukukçulara ihtiyacınız olacaktır.

Saygılarımla..