Mesajı Okuyun
Old 17-10-2006, 20:40   #55
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Bir reklam fikri, sahibinin hususiyetini taşımayacağı için eser olarak sayılamıyor

Bu cümleden ben hiç bir şey anlamadım. Neden reklam filmi sahibinin hususiyetini yansıtmıyormuş? Gerekçesi nedir?

Diğer yandan belirtmeden geçemeyeceğim: Reklam filminin korunamayacağını ileri sürmek Fikri ve Sınai Hakları iyi etüd etmemek demektir.

Kaldı ki söz konusu dergide de böyle bir açıklama yoktur.

Alıntı:
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü ise, reklam fikirlerinin korunması için tescil hizmeti sunuyor. Ürün telif hakkı isteyenlerin tescil ettirmek istediği fikri kuruma teslim edip araştırma yapılmasını beklemesi gerekiyor. Özgün olup olmadığı araştırılan fikirler için ilk defa yapılıyor oluşu ve sıradışılık gibi kıstaslar mevcut. Ayrıca ürün sahibinin hususiyetini taşıması, şekillenmiş ve fikri bir çabanın ürünü olması isteniyor. Kayıt Tescil Kurumu araştırmasını tamamladıktan sonra telif hakkı verilip verilemeyeceği bildiriliyor.

Patent Enstitüsü tamamen Marka ve Patent ile ilgili hususlara dayalı tescil işlemi yaparlar. Oysa bir eserin FSEK kapsamında korunabilmesi için onun Patent Enstitüsü nezdinde tesçil edilmiş olması gerekmemektedir.

Bu hususlara dikkat etmemizin doğru olacağını düşünüyorum. Aksi takdirde konuyu okumaya başlayan üyeler, sanki her eserin Patent Enstitüsü nezdinde tesçili zarureti varmış gibi bir hatalı kanıya ulaşabilir.