Mesajı Okuyun
Old 08-10-2006, 20:14   #36
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Bence ortada birbirinden ayrı iki tartışma konusu var:

1- Ne FESK anlamında "eser"dir? (Örneğin bir hikayenin "konusu" eser midir?Bir cümlelik bir hikaye eser midir? Uzun bir senaryo ne zaman eser olur? vs.)
2- Eser nasıl vücuda getirilirse hukuken kabul görür? (Örneğin Rüya görme ile vücuda getirilebilir mi? vs.)

Sn.Admin,

Ben 2.konuyu hiç tartışmıyorum. Orada sorun olmadığını düşünüyorum. Sizin de daha önce belirttiğiniz gibi, rüyada mı görüldü, vahiy mi, yoksa ilham perisi mi geldi. O kısmı tartışmaya açık değil gibi görünüyor. Sonuç itibariyle, metin yazarına ait. Aidiyette mesele yok.

Ama 1 no.lu konu tartşmaya çok açık.Hele örnek, haberdeki gibi olursa.

Haberden anlaşıldığı kadarıyla firma, ben bunu kullanmadım demiş. Bu da ister istemez, bire bir örtüşen bir reklam filmi olmadığını düşündürüyor bana. Ve devamında, bu tür metinlerin noterlerde tescil ettirilerek aidiyete dönüştürülmesi,akabinde teklif olarak gönderilmesi, benzeşme olduğunda da davaların gündeme gelmesi, yanlış bir yol gibi geliyor. Sayın Sancak'ı (firmanın reklam filmini izlemediğim, izlediysem de anımsamadığım için) tenzih ederek söylemek istiyorum ki, eğer bu tür metinler ve kullanıldığı ileri sürülecek alanlardaki benzeşme sadece metnin genel unsurlarında ise, tazminata hükmedilmesi, yanlış ve haksız bir yol açacaktır diye düşünüyorum.

Bu nedenle reklam filmi önemli. Benim açtığım da -reklam filmini bilmediğimiz sürece,- yine fal oluyor.

Bir tek cümle eser olabilir mi sorunuza gelince, elbette olabilir. Mesela tek dizeden oluşan bir şiir.

Ama şüphesiz bu şiirin o tek dizesi "seni seviyorum" olmamalı.

Saygılarımla