Mesajı Okuyun
Old 08-10-2006, 17:30   #32
Av. Can DOĞANEL

Benim de görüşüm değişmedi. İlgili kişinin mesajından sonra gördük ki adam bu işin profesyoneliymiş. Olaya bu açıdan bakarsanız, notere gidip "Dün akşam bir rüya gördüm, hayırdır inşallah" diye söze başlamamıştır herhalde. Adam reklam filmine temel oluşturacak metnin nasıl oluşturulacağını biliyor ki yazıp notere öyle gitmiş. Hakkını koruyacak mıyız? Korumayacak mıyız? Hakim de sizler gibi düşünürse biraz zor ama.. Onaylattığı reklam metni veya senaryosu çok büyük oranda uygulanmışsa, tescil tarihinden önce hiç kimse tarafından tescil ettirilmemiş veya çok açık ve bariz bir biçimde umuma arz edilmemiş ise elbette hakkı korunmalıdır. Tanıma dikkat ederseniz "her nevi fikir ve sanat mahsulleri" diye bitiyor. Kanunun genelini okuduğunuzda ise buna göre çok daha çerden çöpten şeylerin bile kapsama alındığı görülüyor. Bir uzman heyet karşısına çıkarılıp, öncelikle sanat eseri niteliği var mıdır? Tartışmasına girilmeyecek herhalde.. Ortaçağda yaşamıyoruz ki iletişimin baş döndürdüğü çağımızda bazı sanatçıların yeni çalışmalarını tescil ettirmeden mırıldanmaktan, hatta mesela roman, albüm, film vs ise ismini bile vermekten kaçındığını sıkça görmekteyiz. İntihalin ne düzeyde olduğu ve söz konusu senaryonun eser kabul edilebilecek bir özgünlüğü ihtiva edip etmediği "Sn. Sehperin yıldızlar örneğinde etmiyor" mahkemece takdir edilecektir. Adamın fikri bu açıdan bakıldığında bence başta söylediğim gibi çok matah bir fikir olmamakla birlikte "özgündür". Ben de böyle bir rüya görebilirdim diyenler, görselermiş ve tescil ettirselermiş diyebilirim ancak. Birebir aynı rüyayı görmek gibi bir yetenekleri olabilir ama erken kalkan yol alır.