Mesajı Okuyun
Old 16-05-2011, 13:39   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.humk
Sayın meslektaşlarım saygılar sunuyorum.Ankara 2.Aile Mahkemesinde yapılan yargılama sırasında kadın lehine tedbir nafakasına hükmedilmiştir.Bahsi geçen tedbir nafakaları kadının kendi adına X bankasına açtırdığı hesaba eksiksiz "nafaka ödemesine ilişikin olduğu açıklama" ile birlikte ödenmiştir.Karar tarihinde ise davacı kadın lehine kararın kesinleşme tarihinden sonra 150,00 TL yoksulluk nafakasına dönüştürülmüştür.Ancak nafaka alacaklısı kadın kesinleşme tarihinden 2 ay sonra ikinci resmi evliliğini yapmıştır.Bunun üzerine kadın lehine hükmedilen nafakanın MK 176/3 yasa gereği kendiliğinden kalkacağı düşüncesi ile evlendiği tarihten sonraki nafakaları bankaya ödemedik.Nafaka alacaklısı kadın vekili aracılığı ile ilamlı icra takibi başlatmıştır.Takipte ikinci resmi evliliğini yaptığı tarihten günümüze ve her ay devam edecek yoksulluk nafakası talep edilmektedir. Ödeme emrini alınca icra müdür ile görüştüm.Alacaklının nüfus kaydını gösterdim,evlenme ile yoksulluk nafakası kendiliğinden kalkacağını, takibi yasal şart oluşmadığından iptal etmesi konusunda talepte bulunduk ama RED cevabı aldık.Bu durumda izlenecek yol;
1-İİK 33 md gereği icranın geri bırakılması için icra müdürlüğünün işlemi ile birlikte tüm takibin iptali talepli İCRA MAHKEMESİNE mi?
2-İİK 72 md gereği Menfii Tespit davası yöntemiyle borçlu olmadığımızın tespiti için görevli Aile Mahkemesine mi? müracaat etmelimiyim.
3-İcra Hukuk mahkemesi TMK.176/3 açık olmasına rağmen görevsizlik kararı verebilir mi? Terddütte kaldım,değerli fikirlerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla...

Belirttiğiniz gibi yeniden evlenme ile yoksulluk nafakası kendiliğinden kalkar. Önceden icra takibi açılıp da yoksulluk nafakaları icraya konu edilmiş olsaydı ve takip derdest iken kadın ikinci kez evlenseydi, nüfus müdürlüğünden aldığınız belgeyi sunduğunuzda icra takibi duracaktı.

Ancak, sizin olayınızda yeni bir takip var. İcra müdürlüğü yukarıdaki açıklamaya rağmen takibi kabul etmiştir. Hatalı da olsa, kendi işlemini değiştiremez. Bu nedenle icra mahkemesine müracaat ederek, takibi iptal ettirmelisiniz. Görevsizlik kararı vermemelidir.

Açıkladığım nedenlerle, benden önceki yanıtlara katılmamaktayım. Ortada yargılamayı gerektirecek bir durum yoktur. Eğer "kadının yoksulluğunun ortadan kalktığı" veya "asgari ücretten fazla maaşla çalıştığı" iddiaları olsaydı, yargılamayı gerektirecekti ve o zaman aile mahkemesinden "nafakanın kaldırılması" talep edilecekti.