Mesajı Okuyun
Old 15-03-2011, 15:35   #8
Av.Ferda Çalgın

Varsayılan ikinci el araç satışında gizli ayıp

Benim önümde de benzer bir dosya var.Davacı bir şirket ve satın aldığı aracı ticari faaliyetlerinde kullanmak maksadıyla edindiğini açıkça ifade etmesine rağmen,davayı asliye ticaret değil,asliye hukuk mahkemesinde açmış.
Dosyanın forumla ilgili yanına gelince,davacı şirket,aracı alırken,kendi belirlediği teknik adamlara(motor ve kaporta tamircileri) göstermiş ve devamında noterde devir işlemlerini gerçekleştirmiş.İhtara göre davacı,kasko yaptırmak için sigortacıya başvurduğunda,sigortacı aracın geçmişte bir kazaya karıştığını ve satım bedeline denk miktarda hasarlı olduğunu ve aslında bu aracın pert sayılması gerektiğini (belirtmek isterim ki pert kaydı yok,sigortacının kanaati sözkonusu),sigorta yapamayacağını söylemiş.Davacı ,bu sebeple,gizli ayıba dayalı,sözleşmeden dönme ve tazmin talepli davayı açmış.
Şimdi;trimer sisteminden yapılacak basit bir sorgulamayla,bu bilgiye ulaşmak mümkün iken,bunu gizli ayıp olarak değerlendirmek olanaklı mıdır?Bu sorgulamayı,alıcının muayene külfeti içinde saymak mümkün müdür?
Bir görüş bunu tacirin basiretli olması gerektiği hükmüne dayanarak mümkün görürken;diğer bir görüş bunun, satıcının muayene külfeti dahilinde düşünülemeyeceğini,ancak satıcının aracı satın aldığı diğer şahsa davayı ihbar ve devamla rücu hakkının olabileceğini söylemektedir.Bu konuda görüş ve nezdinizde varsa yargı kararlarını rica ediyorum.
iyi çalışmalar,saygılar.