Mesajı Okuyun
Old 15-02-2002, 00:19   #2
ADM

Varsayılan YNT:yine yeni kira yasası

Değerli Üstadım,
Sorunuzdan anladığım kadarıyla sorunuzun asıl muhatabı "uygulayıcı" sıfatıyla, Sayın Hakimlerimiz. Ama "hukukçular" hitabınıza güvenerek fikrimi belirtmek istedim.

Kanaatimce 6570'e eklenen maddelerin Borçlar Kanundaki kira akitlerini de kapsar şekilde yorumlanması mümkün olmayıp, bu yorum yasa koyucunun amacıyla da bağdaşmaz. Bu ek maddelerin sadece 6570 kapsamına giren gayrımenkuller için uygulacağı inancındayım. Aslında -en azından fiilen- aksi de sanırım mümkün olmayacaktır: Zira kiracı -ya da yargı- bir şekilde Borçlar Kanunu kapsamındaki mecurlar için de söz konusu düşük artış oranlarını uygulama eğiliminde olursa, kiraya verenler de Borçlar Kanunun kendilerine verdiği fesih hakkını kullanmaya başlayacaklarından, uygulamada bu örnekleri fazla görmeyiz kanaatindeyim.

Bununla beraber mesajınızdan edindiğim izlenim, belirtilen tarzda bir yargı kararıyla karşılaştığınız şeklinde, o nedenle çok da emin konuşmak istemiyorum.

Saygılar,

--------------------------------------------------------------------------------
Türk Hukuk Sitesi
URL: http://www.turkhukuksitesi.com

23-10-2000 22:48:46