Mesajı Okuyun
Old 28-08-2009, 11:05   #5
Academic

Alıntı:
Yazan Konuk
Çocuğun düzenini bozmamaktan, ailenin bekasından yanayım. Ancak şiddete tanık olan çocuk, babadan soğumakta bu durum eşimce bana fatura edilmekte. Bunu bir intikam duygusuna dönüştürmekte şiddetin dozunu arttırmaktadır.
Ne yapabilirim?
Teşekkürler

Sayın Konuk,

Her şeyden önce ailenin devamı ya da eşlerin ayrılması konusunda kararı verecek olan siz ve eşiniz. Bu elbette çocukları da önemli ölçüde etkileyecek bir karar ve dışarıdan yapılacak yardımlar sadece sizin kararınızı daha sağlıklı ve hukuken gerekli prosedürlerin neler olduğu çerçevesindedir.

Aile olmak demek eşler arasında atılmış imzalardan ibaret değildir. Karşlılıklı olarak bir takım sorumluluklar söz konusudur. Gereken saygı sevgi ve sorumluluk ortamı söz konusu değilken aile ortamındaki şiddet (fiziksel ve duygusal boyutları ile) çocukları en derinden etkileyen olumsuz etkenlerdendir. Çocuğunuz eşinizin size uyguladığı şiddete şahit olarak büyüdüğünde doğal olarak babaya karşı olumsuz duygular içinde olacaktır ancak işin bir diğer boyutu da şiddetin öğrenilen bir davranış olması nedeniyle kendi sorunlarını da şiddet kullanarak çözmeyi ve şiddet uygulamayı da öğrenecektir. Dolayısıyla artı ve eksilerini iyi düşünerek verireleck bir karar uzun vadeli, çocuğun sadece fiziksel gereksinimleri değil psikolojik gereksinimleri ve büyüdüğü ortamın bunları ne oranda karşılayabildiği düşünülerek verilmelidir. Genelde rastlanılan annelerin eşleriyle kuramadakileri yakın derin ilişki ve alamadıkları destek nedeniyle konuyu çocuğuyla nefretle paylaşımı da gerçekten baba ile çocuğu uzaklaştırabilmektedir.

Bu koşullarda aile ortamındaki şiddetin mutlak suretle ortadan kaldırılması ve bunun için gerekli önlemlerin alınması, gerekli yerlere başvuru yapmanız sizin kadar çocuğunuz için de gereklidir. Eşiniz hala çocuğunun ilgi ve sevgisini önemsiyor anladığım kadarıyla. Yaptığının size olduğu kadar çocuğu için de zararlı olduğunu kendisine açıklayın ve hukuki yardım kadar sizin ve öncelikle eşinizin psikolojik destek alması gerektiğini de hatırlatmak isterim..

Bunun için aile danışma merkezleri uygun seçenektir. Ayrıca eşiniz, siz ve çocuğunuz için psikolojik destek alabileceğiniz sağlık kuruluşlarının psikiyatri kliniklerinde öfke, öfke kontrolü, vs. konularda çalışmalar yapılmaktadır. Çocuğunuzun gelecekteki yaşamında uygun modellere ihtiyacı var. Bunu da hesaba katmanız temennisiyle..

Ayrıca mahkemede çocukların tanıklık yapması konusunda çok zorda kalmadıkça çocuğun babasına karşı tanıklık yapmasını talep etmemenizi öneriyorum. Ancak şiddeti belgeleyemediğiniz ve mecbur kalma durumunda olabilir ki çocuğunuz normalinde bu tip durumlarda kendini suçlama eğilimine girecekken , şahit olarak dinlenmesi onun bu kendini suçlama eğilimini artıracaktır.

Kolaylıklar diliyorum..