Mesajı Okuyun
Old 15-12-2008, 23:17   #11
YALÇIN ÖNDER

Sayın Avukat Armağan Konyalı,

İlgili kanuna ve kanunun denetim ile ilgili yönetmeliklerine bakmak gerekiyor.

Ancak, genelleme yaparak tutanakların tarafların imzası olmadan geçerli olabileceğini idari hukuk açısından kabul edilebileceğini sanmıyorum. Verdiğiniz doğum ve ölüm örneğinin idari hukukla bağlantısını kuramadım?

Vergi ceza hukuku açısından VUK’un 141. maddesinde inceleme tutanakları düzenlenmiş ve “İnceleme esnasında lüzum görülen hallerde, vergilendirme ile ilgili olaylar ve hesap durumları ayrıca tutanaklar ile tesbit ve tevsik olunabilir. İlgililerin itiraz ve mülâhazaları varsa bunlar da tutanağa geçirilir. Bu suretle düzenlenen tutanakların birer nüshasının mükellefe veya nezdinde inceleme yapılan kimseye bırakılması mecburidir.” denilerek hangi hallerde tutanak düzenleneceği ve hangi hususları içereceği belirlenmiştir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=21435
06-11-2007 tarihli yukarıdaki linkte bulunan sizin yazınızdan aynen alınmıştır.
Yönetmeliğin ilgili maddeleri aşağıda sunulmuştur. İlgili hükümler koyulaştırılmıştır:

Tutanakları Düzenleyenlerin Yükümlülüğü
Madde 76-a) Tutanak düzenleyenlerin tutanaklarla ilgili yükümlülükleri;
Tutanak düzenleyenler;
1) Tutanaklara bağlı olduğu kurumun veya birimin adı bulunan kaşe veya damgayı basmak veya bu kurumun veya birimin adını yazmak,
2) Tutanaklara, kendi adını, soyadını, görev unvanını ve sicil numarasını yazarak veya bu bilgiler bulunan kaşe veya damgayı her nüshasına basarak imza etmek,
3) Tutanakları, tebliğ yerine geçmek üzere, hakkında işlem yapılana veya temsilcisine imza ettirmek ve bir nüshasını vermek,
4) Tutanakları imza etmekten kaçınanlar için "imza etmedi" kaydı koymak,

Her ne kadar yazınız karayolu ile taşımcılık konusunda olsa bile, yukarıda değindiğim üzere, genelleme yapmanın doğru olmadığı yolundaki düşünceme dayanarak yazınızdan alıntı yaptım.

4077 sayılı TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN’un 19. maddesinin “İlgili bakanlıklar, bu esaslara göre denetim yapmak veya yaptırmakla görevlidir. Mal ve hizmet denetimine ilişkin usul ve esaslar her bir ilgili bakanlıkça ayrı ayrı tespit ve ilân edilir.” Fıkrası uyarınca, olaya bakmak gerekir.