Mesajı Okuyun
Old 10-10-2006, 19:48   #6
Brusk

Borçlular böyle durumlarda mercie itiraz etmek yerine hemen soluğu savcılıklarda alırlar grekçeleride şudur, Ben bu senedi böyle vermemiştim açık vermiştim üstündeki meblağ yada keşide tarihi sonradan atılmış, yada ben bu senedi ödemiştim alacaklı senedimi geri iade etmeyerek beni tekrar icraya vermiştir şeklinde yakınlamlarda bulunurlar. BU yöndeki yakınmaların genel olarak bir çoğu takipsizlikle sonuçlanır ancak bazende daca açılır dava açılmasına da çok sık tanık olmuşumdur Eski Ceza yasamız TCK 509 Maddeden dava açılır ve işkence başlardı...
Alacaklı için bu bir işkencedir bu çünkü borçlunun bu yöndeki yakınmasının hukuki bir değiri yoktur ve % 40 inkar tazminatı ödeme riski vardır bu sebeple borçlu sadece 5 milyon TL vererek bir dilekçeciye yazdırdığı dilekçe ile adli mercileri harekete geçirerek yıllarca gereksiz yargılamalara sebep olmaktadır. Çünkü Ticaret Kanunu ve İcra ve İflas ve HUMK çok açık senede karşı tüm iddiaların ancak senetle ispatlanması gerektiği şeklinde kesin ve emredici bir düzenleme vardır. Hukuk mahkemeleri buna genel kurala özenle uyarken ceza mahkemeleri için aynı şeyi söylemek mümkün değildir birazda Özel hukuktan uzak kalmış Ceza mahkemeleri bazen bu ilkenin ve yasa maddesinin varlığına rağmen tanık dinlemekte ve hatta bazen yazılı olmayan delillerin varlığına itibar edilerek 765 Sayılı yasanın 347 maddeye göre cezalandırmaktadır. Oysaki bir konunun düzenlemesinin Özel Hukukta ayrı kamu hukukunda ayrı olmasını düşünmek imkansızdır.
Sayın Ecealtunay'ın sorusuna gelince; alacaklının kendisine bırakılmış senet üzerine sonradan keşide tarihi tanzim etmesi bana göre resmi evrakta sahteraklık suçudur. Ancak hiç bir alacaklı burada kendisini ihbar etmeyeceğine işte böyle bir durumda TTK'nun AÇIK BONO hükümleri gereğince borçlunun, senet üzerindeki tanzim tarihinin sonradan yazıldığı şeklindeki iddiasını ancak yazılı belge ile ispatlaması gerektiğinden(HUMK 290 Mad) borçlunu böyle bir iddiasını ispatlaması son derece güçtür. BEnim hukuk anlayışıma veya bilgime göre bir alacaklının kendisinde bulunan ve hamili olduğu senet üzerine sonradan keşide tarihi yazması ceza hukuku ilkelerien göre suçtur.