Mesajı Okuyun
Old 23-04-2008, 22:16   #5
hazein

Bahsettiginiz uygulama bana da yanlış geliyor.

Bir kere ödeme emri takip talebi sonrasında icra müdürlüğü tarafından bir kere düzenlendikten sonra icra dairesinin bir daha, bir daha ödeme emri düzenlenmesi İ.İ.K'da düzenlenmemiştir. İcra Müdürünün kendi düzenlediği bir ödeme emrinin alacaklının talebi ile değiştirmesine, iptal etmesine İ.İ.K'da dayanak yoktur. İcra müdürü kendi aldığı bir kararı da değiştiremez. (Şu an madde hatırlamıyorum) İcra müdürünün aldığı bir kararın değiştirilmesi ve ödeme emrinin iptali gibi işlemler için mahkeme kararı gerekir kanısındayım. İcra müdürü alacaklının talebini reddetmeli var olan ödeme emrini iptal etmemeli idi. Alacaklı red kararını mahkemeye götürmeli idi.
Fakat bir kere dosyada ikinci bir ödeme emri gönderilmişse artık borçlunun düzenlemeyi mahkemeye taşıması gerekir diye düşünüyorum.
Takip talebindeki meblağın artılamayacağına ilişkin yukarıdaki açıklamaları da tekrar kaygısı ile buraya yazmıyorum.
Rehnin paraya çevrilmesi yolu ile takipte takip kesinleşmeden, yakalama yazılması hayatın olağan akışına ters olduğu kanısındayım. Çünkü hangimiz rehinli aldığımız aracı rehin borcunun bittiği ertesi günü rehini kaldırıp, ruhsatı değiştiriyoruz. Anadoludaki icra dairelerinin bir çoğunda alacaklının bu yöndeki talebinin red edildiğini biliyorum.
Saygılarımla..