Mesajı Okuyun
Old 18-08-2007, 14:51   #1
remil

Varsayılan yüksek lisans yaparken hakimlik sınavına hazırlanmak zor olur mu?

öncelikle herkese merhabalar..
ben aühf son sınıf öğrencisiyim. Bir çoğumuz gibi hakim olma idealiyle başladım fakülteme.
Halada fikrim değişmiş değil. Ancak hepimizin bildiği gibi hakimlik snavını kazanmak da hiç kolay değil. Bu nedenle önüme gelen her fırsatı değerlendirmek ve geleceğim için en doğru kararı almak istiyorum..işte bu sebelerle yazıyorum sizlere.
Ben 2. sınıfta değerli hocamız Metin Günday'ın okuttuğu idare hukukundan 100 ve bu sene idari yargıdan 90 alarak sınıftaki en yüksek notları almayı başardım.Not ortalamam da oldukça iyi. Bu da beni okulda akademik personel olarak kalabilme kounusunda cesaretlendirdi. Ama burda da sorun;( bildiğim kadarıyla) kadronun her yıl açılmıyor olması.
Her iki seçeneğinde garantisi olmadığının farkındayım, bu nedenle her hangi bir seçeneğe kapılarımı kapatmak istemiyorum. Asıl istediğim sanıyorum hakim olabilmek ama ''mülakatta torpilin yoksa hiç şansın yok'' söylentileri beni sadece hakimlik sınavına odaklanmaktan alıkoyuyor. Tüm bunları düşününce, acaba yüksek lisansımı başlatsam ve bu arada hakimlik sınavına da çalışsam kazanamazsam diğer seçenekte şansımı zorlasam gibi bir çözüm buldum kendime..
Ama yüksek lisansı ve hakimlik sınavına çalışmayı bir arada götürebilirmiyim acaba? Bu benim sınava tüm verimimle hazırlanmamı engeller mi? yada mezun olduktan 1 sene sonra yüksek lisansa başvurabilir miyim? başvurabilirsem okulda asistan olarak kalabilme şansımı bu etkiler mi? tavsiyelerinize ve bilginize gerçekten çok ihtiyacım var şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim..
saygılarımla..