Mesajı Okuyun
Old 30-09-2009, 12:44   #2
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Konuk-Çocukluktan nasibini alamamış
Merhaba;
Babam yıllardır şizofren ve tedaviyi reddeiyor. Artık onunla yaşamak çekilmez hale geldi annem için. Aile diye bişey zaten yılardır ortada yok. Sözlü olarak devam eden şiddeti geçmiş yıllarda dayak olaylarıylada damgalanmıştı. Artık büyük küçük yakın tanımadan her an birilerine sövüp bağırıp oturuyor evde ve anneminde dışarıda bir hayatı olmasını önlemek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Akrabalarla ve hatta kendi annesi baabsına bile demediği şey kalmıyor.Anneminde benimde ruhsal olarak durmumuz çok kötü. Her gün böyle bir insanla ilgilenmek kolay bir durum değil. Yıllardır anneme boşanmasını öğütledim durdum ama şimdi öğrendim ki biri vekalet etmedikçe babama dava açamıyor muş . onun yerine ben vekalet edip bu davanın sonuçlanmasını sağlayabilirmiyim. Benim babam olduğu için mecburen her şekilde benim bağllantım onunla sürecek ve onu takip edeceğim zaten. 30 yaşında işi gücü olan bir insanım allaha şükür. Onun parasını istemyorum ama akrabalar tarafından kullanılmaması için benim nezaretimde yaşamına devam etmesini ve annemden boaşnmasını sağlayabilirmiyim ? Teşekkürler şimdiden yardımlarınız için.

Sayın katılımcı;

Türk Medeni Kanunu’nun uyarınca eşlerden birinin akıl hastalığı sebebi ile ortak hayat diğer eş için çekilmez hâle gelirse ve hastalığın geçmesine olanak bulunmadığı resmî sağlık kurulu raporuyla tespit edilirse bu durumda eş boşanma davası açabilir. Özel boşanma sebebi olarak tüm akıl hastalıkları değil, sadece iyileşmesi olanaksız şizofreni, paranoya gibi akıl hastalıkları kabul edilmektedir. Akıl hastalığı sebebi ile hayatın çekilmez hale geldiğini ispatlama yükünü davacı taraf taşır. Anneniz babanıza karşı açacağı boşanma davasında bu hususları her türlü delil ile ispatlayabilir.Babanızın rahatsızlığı ile ilgili olarak mahkeme de bir sağlık kuruluşundan uzman bilirkişi raporu aldıracaktır.Öncelikle babanızın rahatsızlığının tıbben ne olduğunun tespiti gerekecektir.

Anneniz açacağı boşanma davasında muhakkak bir avukatın profesyonel yardımından faydalanmalırdır.Ekonomik durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz ilin Baro adli yardım bürosundan ücretsiz avukat desteğini talep ediniz.