Mesajı Okuyun
Old 10-09-2007, 12:03   #1
Av.Furkan Mutlu

Varsayılan Adalet BakanliĞina KarŞi Tazmİnat Davasi

Anlatacağım konu bana çok ilginç geldi.Okuyunca eminim bana hak vereceksiniz. H...isimli bir şahıs C.Başsavcılığına müvekkilim İ.... ve M.....isimli şahısların kendisini dolandırdığı gerekçesi ile bir suç duyurusnda bulunur.Dilekçesinde K.....köyünden satın aldığı toplam 300 koyunu kendi köyüne götürmesi için M..... isimli bir kamyoncuyla anlaştığını fakat kamyoncu M......nin koyunları köye götürmediğini G.....kasabasından (benim müvekkil) İ.... ye sattığını şu anda koyunların İ...de olduğunu öğrendiğini bu şekilde dolandırıldığını iddia etmektedir.Bundan iki gün sonra Sulh Hukuk Mahkemesine de aynı olayı anlatan bir dilekçe ile D.iş dosyasından müvekkilim İ.... deki koyunların İhtiyati Tedbir yoluyla alınarak resmi bir yediemine teslimine karar verilmesini talep eder. Delil olarakda C.Başsavcılığına yapmış olduğu suç duyurusu dilekçesinin bir suretini koyar.Talep mahkemece kabul edilir ve yediemin olarak Z....isimli bir şahısa teslimine karar verilir.Teminat da alınmaz.İcra md ce karar infaz edilir ve koyunlar müvekkilden alınır, yediemin Z....ye teslim edilir.
Biz de ihtiyati tedbire itiraz ettik bu konuda henüz bir karar verilmedi.Ayrıca İhtiyati Tedbir kararı üzerinden 10 gün geçti esasa ilişkin dava açmadılar.11. gün eski hale getirilmesi için icra mdr ne talepte bulunduk yedieminin bildirdiği adrese gittik koyunları geri almak için ortada ne kuzu var nede koyun.Hepsi satılmış.Tabi yedieminde ortada yoktu.Yaptığımız araştırmaya göre Tedbir İsteyen H....ve Yediemin Z....nin hırsızlık ve dolandırıcılıktan sabıkası ve halen çok sayıda derdest dosyası var.Buna göre bizim değeri yaklaşık 30 bin ytl yi bulan koyunlar için kimlere dava açmamız gerekir.Adalet bakanlığına dava açabilirmiyiz.Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.