Mesajı Okuyun
Old 16-03-2007, 16:07   #2
Hekimbaşı

Varsayılan Abece, şapkalar, yabancı çekimler ve dil devrimi

Sn.Katılımcılar,

(1) nolu iletideki referanstan alınma birkaç noktayı daha belirtmekte yarar görüyorum.

1. Yazı devrimi için 5-10 yıl süre öneren uzmanlara Atatürk' ün yanıtı 'Bu iş ya 3 ayda hallolur, ya hiç olmaz.' olmuş. Bu onun kararlılık ve ulusuna duyduğu güvenin bir göstergesi.

2. Yeni Türk abecesi hazırlanırken kimi Arapça sözcüklerin doğru yazılıp okunabilmeleri için abeceye birkaç harf daha eklenmesini öneren uzmanlara Atatürk' ün yanıtı 'Lisanımıza karışmış ve fakat atılması zaman meselesi olan yabancı kelimelerin hatırı için Türk alfabesine harfler ilavesini asla münasip görmem.' olmuş.

3. 1932 den önce de sadeleşmeye yönelim olmuş; ancak yüzyılda % 10 olabilmişken; 1932 den sonraki 49 yılda on katı hız kazanarak % 50 daha artmış (Ne demek istediğini anlamadım, ama 10 kat nitelemesi benim için yeterli). Sn.Aksoy, bunu dili özleştirenlerin artık belli kuruluş veya kişiler değil, ulusal dil bilincine varmış olan toplum olduğunu belirtmektedir.

Özellikle (2) deki sözlerin Türkçe' de harflere şapka konması veya yabancı eklerin kullanımı (içtiması, içtimai) gibi savlar ileri sürenlerin kulağına küpe olmasını isterim. (3) ise bu yöndeki çabaların neye ne kadar zarar vereceğine ilişkin bir ipucudur.

Karşı devrim sözcüğünü kullanırken boş konuşmadığımın bilinmesini isterim. Herkes devrimin tarafı olmak zorunda değildir; ama söyledikleri, savunduklarıyla Atatürk devrimlerine karşı düştüğünün de bilincinde olmalıdır.

Saygılarımla,