Mesajı Okuyun
Old 06-06-2014, 17:32   #14
garani

Sayin meslektaşım,
Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim
ilk olarak; Sözleşmenin içeriğine ilişkin bir yargılama Olması sonucu değiştirecek Midir? Ayrıca imzalanan Senetlere ilişkin icra takibi başlatılmıştır. Bu durumda Mahkemeden tedbir İstemek mi gereklidir?Yoksa takibe menfi tespit davası gerekce gösterilerek itiraz mı etmek gereklidir? Zira annem ve teyzeminimzalamış olduğu iki adet sözleşme ve icradan önce ve sonra açılan iki dosya var. bir tanesi görevden reddedildi. Diğerinin duruşmagünü henüz gelmedi Ve şimdi karşı vekalet olmadan dosyayı ne yapmam gerektiğini düşünmekteyim

Sorulara sırayla cevap verecek olur isek;

1-Sözleşmenin içeriğine göre olması elbette sonucu değiştirecek.Zira ispat şartları birbirinden farklılık arz edecek.Sözleşme BK'ya mı tabii yoksa TKHK'ya mı tabii(tıpkı tüketici kanunun sağladığı kolaylıkları görevsizlik kararı ile bertaraf ettiği gibi)

2-Menfi tespit davası açtığınız için tedbir isteyin ki kanaatimce teminatsız tedbir kararı vermeyecektir(Umarım yanılırım).İtirazınızı da menfi tespit davası göstererek yaparsanız daha uygun olur.

Gerekçeli kararın yazılması size yol gösterecektir ama benim müvekkilimin de başına geldiğinden biliyorum devremülk sözleşmelerinde cayma hakkına ilişkin madde oluyor.Bu maddeye ilişkin noterden ihtarname çekilip daha sonra TKHK'ya göre değil de BK'daki genel hükümlere göre sözleşmenin iptalini talep edebilirsiniz diye düşünüyorum.