Mesajı Okuyun
Old 22-12-2009, 10:43   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan HAYAAAATTTT
ben 6aylık evli kalıp eşime boşanma davası açtım.sebebi şideet ve hakaretler oldu.eşimden nafaka ve tazminat talep ettim.bunu alabilecekmiyim.delil olarak yüzümdeki morlukları ve sesimi duyan şahitler var.eşim ben dövmedim diyor.ailemin madii durumunun iyi olması bu nafaka ve tazminattı etkiliyormu.ve eşim bana iftirada atıyor mahkemede.ve ailemin bana aldığı takıları ve kedisinin aldığı takıların hepsini evliyken satıp borçlara verdi.evide gece yarısı boşaltım gitmiş.bu takıları(altın ve para)alabilecekmiyim.ne olucak mahkemenin sonucu.şimdiden teşekür ederim size.

Sayın Katılımcı,

Şiddet gördüğünüzü tanıklar yanında darp raporuyla kanıtlamanız sizin için önemlidir. Bulunduğunuz yerdeki üniversitenin tıp fakültesinde adli tıp anabilim dalına başvurarak şiddet gördüğünüze ilişkin bir rapor düzenlenmesini isteyebilirsiniz, şiddet hem fiziksel hem de ruhsal açıdan zarar veren bir eylemdir, manevi zararınızın belirlenmesini de isteyebilirsiniz.

Boşanma davasında manevi tazminat, boşanmaya neden olan olayların neden olduğu zararın giderilmesi amacını güderken maddi tazminat ise boşanma sonucunda uğranacak maddi zararın giderilmesi amacını güder. Gerek maddi tazminat gerek manevi tazminat isteminin kabulünde mali durum değil zarar ve kusur önem taşır. Eşinizin kusurlu olduğunu ve zararınızı kanıtladığınızda tazminat ödenmesine karar verilir.

Nafaka ise boşanma sonrasında yoksulluğa düşecek olan tarafa ödenmesine karar verilen bir niteliktedir. Ailenizin maddi durumu iyi olsa da kendi kendinizi geçindirecek durumda değilseniz nafaka ödenmesini isteyebilirsiniz.

Takılarınızı sizin rızanız olmadan paraya çevirerek borçlarını kapatmışsa boşanma davası dışında ayrı bir davayla takıların aynen ya da para olarak geri verilmesini isteyebilirsiniz. Ancak rızanızla takılarınızı sizden almış ve borçlarınızı kapatmışsa bu durumda bunları geri isteyemezsiniz.

Bir avukattan mutlaka destek almanızı, mali gücünüz buna elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım bürosuna başvurmanızı öneriyorum.