Mesajı Okuyun
Old 02-12-2007, 17:49   #10
üye21447

Alıntı:
Yazan Hakan Eren
Tabii bir de "başka suçtan tutuklu ya da hükümlü olup olmama" sorunu var.

Bence en büyük engel bu... Ama aşılamaz mı? Neden olmasın? Tutuklu sanık duruşmaya getirilirken, cezaevi müdürlüğünce kendisine ya da getiren görevlilere sadece bu suçtan tutuklu olduğuna dair yazı verilse (ve diğer prosedürlerle beraber) aslında olması gereken uygulama hayata geçmiş olur.

Yapılamayacak şey değil. Ama devletimiz için vatandaşın bir kaç saatlik özgürlüğünün çok ta önemi olmasa gerek. Hem zaten tahliye edilmiş; oturup buna şükretsin...

Bakın bugün ne oldu:

Bugün, icra ceza suçundan yakalınp cezaevine konan bir hükümlü için sabah saatlerinde feragat dilekçesi verdim ve savcılığın salıverme kararı saat 10:30'da gözümün önünde cezaevine fakslandı.

Saat 16:30 sularında, cezaevine telefon açtım ve tahliyenin sağlanıp sağlanmadığını sordum. Aldığım yanıt :

-Avukat Bey, tahliye işlemlerine 16:00 - 17:00 arası toplu olarak (!?)başlıyoruz. Çıkışı 8'i 9'u bulur!

Düşünebiliyor musunuz, vatandaşımız sadece bürokratik nedenlerle (-ki buna bürokratik neden bile denemez, sırf aymazlıktır) saatlerce sebepsiz yere özgürlüğünden yoksun bırakılıyor. Neymiş, "işlemlere toplu halde başlıyorlarmış"...

Cezaevi yöneticileri hakkına görevi ihmal suçundan suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum. Ne dersiniz? Saygılarımla...

Yerinde olur diyorum. Hatta o hükümlü kisiyi ceza evinde sebebsiz bir sekilde biraktiklari icin devletin size tazminat ödemesi gerekiyor. Bunu acmaya hakkiniz var. Ama uygulama yok. Yaparsaniz olur.
Saygilarimla