Mesajı Okuyun
Old 27-11-2008, 15:52   #3
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın aybeg,
Benim aklıma takılan soru şu: teminat senetlerinin bu geçersiz sözleşmeden dolayı karşı yana verildiğini nasıl ispatlayacaksınız? Sözleşme ile senetler arasında herhangi bir şekilde bağlantı kurabiliyor ve bunu ispatlayabiliyor musunuz? Yazılı delil ile ispatı gereken "teminat senedi" iddianızı nasıl ispatlayacaksınız? Biliyorsunuz senet, sebepten mücerret bir belge.
Bunlar ile ilgili sorununuz yok ise ve ispatını sağlayabiliyor iseniz aşağıdaki HGK kararı işinize yarayacaktır.

T.C.YARGITAY HUKUK GENEL KURULU

E. 2007/13-277 K. 2007/273 T. 16.5.2007

• GEÇERSİZ SÖZLEŞME ( Haricen Yapılan Araç Satım Sözleşmesi ve Buna Dayanılarak Verilen Ceza ve Teminat Niteliğindeki Belgeler Hukuki Sonuç Doğurmadığı -Geçersiz Sözleşmelerde Bir Taraf Karşı Taraftan Verdiğini Geri İsteyebileceği )

• HARİCEN YAPILAN SÖZLEŞME( Teminat Senedinin Hukuki Sonuç Doğurmaması -Geçersiz Sözleşmelerde Bir Taraf Karşı Taraftan Verdiğini Geri İsteyebileceği )

• HARİCİ ARAÇ SATIM SÖZLEŞMESİ ( Davalı Aracın Kendisine Devrini ve Devir İçin Verilen Teminat Senedinin Tahsilini Davacıdan İsteyemeyeceği )

• MENFİ TESPİT DAVASI ( Haricen Yapılan Araç Satım Sözleşmesi ve Buna Dayanılarak Verilen Ceza ve Teminat Niteliğindeki Belgeler Hukuki Sonuç Doğurmadığından Kabulü Gereği )

• SENET İPTALİ ( Haricen Yapılan Araç Satım Sözleşmesi ve Buna Dayanılarak Verilen Ceza ve Teminat Niteliğindeki Belgeler Hukuki Sonuç Doğurmadığından Kabulü Gereği )

2004/m.72

ÖZET : Taraflar arasındaki dava, menfi tespit ve senet iptali davasıdır. Haricen yapılan araç satım sözleşmesi ve buna dayanılarak verilen ceza ve teminat niteliğindeki belgeler hukuki sonuç doğurmaz. Geçersiz sözleşmelerde bir taraf karşı taraftan verdiğini geri isteyebilir. Davacı ile dava dışı üçüncü kişi ve bu kişi ile davalı arasındaki araç satışları haricen yapıldığı için gerek harici araç satım sözleşmeleri ve gerekse buna dayalı teminat senedi hukuki sonuç doğurmaz. Davalı,geçersiz sözleşmeye dayanarak aracın kendisine devrini ve devir için verilen teminat senedinin tahsilini davacıdan isteyemez. Bu nedenle, mahkemece, davacı tarafından verilen teminat senedinin iptaline, davacının borçlu olmadığının tespitine karar verilmesi gerekir.

Kaynak : Kazancı İçtihat Bankası