Mesajı Okuyun
Old 18-02-2002, 01:35   #4
ankara

Varsayılan YNT:devlet memurlarının iş bırakması

Uluslararası sözleşmeler anayasa maddesi hükmünde ,anayasa ya aykırılığı iddia edilemiyor.T.B.M.M NİN 1992 tarihinde onayladığı İLO sözleşmelerinden biri de 151 sayılı Kamu hizmetinde örgütlenme hakkının korunmasına ve istihdam koşullarına ilişkin sözleşmedir.Bu sözleşmenin 2.maddesi örgütlenme hakkının korunmasına ilişkindir ve bir kamu görevlisnin örgütüne üyeliği veye böyle bir örgütün normal faaliyetine katılması nedeni ile işten çıkarılamayacağını veye ona zarar verilemeyeceğini belirtir.Benzer şekilde sendikalı olmak nedeni ile memurun zarar görmemesi gereğine ilişkin hükümler diğer sözleşmelerde de var.
Devlet Memurları Kanununda ve Ceza Kanununda ise durum tersine .Bu çelişkinin giderilmesi gerekiyor.

Sayın hocam,malesef son Yargıtay kararı alehtedir yani eyleme katılan memurlara mahkemelerce verilen beraat kararı bozulmuş,ceza verilmesine ,cezanın teciline ilişkin kArar çıkmıltır.Esasen son derece çalışan lehine yorumlara yine Yargıtayca ve Danıştayca verilen görüşlerde rastlıyoruz ama son durum bu.Bu işin sonu işten atılma halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar gidebilir,hatta sanıyorum beklenen karar var.
Ancak ümitsiz olmamak gerekir,unutmamalı ki 10 yıl önce memur sendikası diye birşey yoktu,verilen haklı mücadele ile anayasa ve devlet memurları kanununa bazı maddeler eklendi.Can alıcı nokta olan grev ,toplu sözleşme vb.haklara ilişkin düzenleme hala beklemede.
Son olarak diyeceğim hukuka saygılı bireyler olarak mahkemelerin vereceği karara da saygılı olmamız gerek,bir haksızlığa dikkat çekmek ve verdiğiniz hizmetin eksikliğini hissettirmek için yaptığınız eylemi destekliyorum.(Bir avukattan yardım almakta yarar var.)

18-12-2000 21:28:26