Mesajı Okuyun
Old 31-05-2012, 13:47   #1
Av.Yasin Dedeli

Varsayılan İrsaliyeli fatura ve ispat külfeti

Tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum. Benim bilgi almak istediğim konu irsaliyeli faturalar ile ilgilidir. Müvekkilim zirai ilaçlar satan bir limited şirket. Müşterilerinin çoğunluğu da çiftçi. İrsaliyeli fatura tanzim ederek mal satıyor. Bu müvekkilin bir alacağı ile ilgili olarak cari hesap ekstresine dayanarak ve cari hesap ekstresindeki faturalar da belirtilerek ilamsız icra takibi başlattık. Borçlu, vekili aracılığıyla "borcun tamamına ve işletilen faize itiraz ediyoruz. Ödeme emri ekindeki cari hesap ektrelerine de itiraz ediyoruz,takibin durdurulmasını talep ederim" şeklinde itiraz etti ve takip durdu. Ben müvekkilden cari hesap ekstresindeki faturaları istedim. Müvekkil bana irsaliyeli faturaları gönderdi. İrsaliyeli faturalar borçlu adına kesilmiş ancak teslim alan kısmında borçlunun kardeşinin imzası var. Cari hesap ekstresinde borçlunun borcuna karşılık vermiş olduğu çek vasfını kaybetmiş bir kısım şahsi çekler de geçiyordu. Borçlu cari hesap ektresine istinaden başlatılan takibe itiraz edince biz de alacağın bir kısmını karşılayan bu çekler ile ilamsız takip başlattık. Borçlu bu dosyaya itiraz etmedi, borcu kabul etti ve ayrıca ödeme taahhüdünde bulundu. İtiraz ettiği dosya ile ilgili ne yapmayı düşündüğünü sorduğumda bana "o faturalardaki imzaların hiçbiri bana ait değil isterseniz dava açın" dedi. Sayın meslektaşlarıma sorum şudur; Şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim, açacağım davanın türü ne olmalı ve borçlunun imzası bulunmayan irsaliyeli faturalardaki alacağı nasıl ispatlayabilirim? Biraz uzun oldu sanırım ama siz değerli meslektaşlarımın bana yol göstereceğine inanıyorum, saygılar.