Mesajı Okuyun
Old 01-08-2006, 19:28   #50
Av.Suat Ergin

Alıntı:
mesaj sahibi:enginozogul
Alıntı:
Her iki talepte de ek olarak Borçlar Kanunu madde 49 şartları oluşması gerekir.

Borçlar Kanununun ilgili maddesini de aktarıyorum.

Alıntı:
MADDE 49 - (Değişik: 3444 - 04.05.1988) Şahsiyet hakkı hukuka aykırı bir şekilde tecavüze uğrayan kişi, uğradığı manevi zarara karşılık manevi tazminat namıyla bir miktar para ödenmesini dâva edebilir.

Hâkim, manevi tazminatın miktarını tâyin ederken, tarafların sıfatını, işgal ettikleri makamı ve diğer sosyal ve ekonomik durumlarını da dikkate alır.

Hâkim, bu tazminatın ödenmesi yerine, diğer bir tazmin sureti ikame veya ilave edebileceği gibi tecavüzü kınayan bir karar vermekle yetinebilir ve bu kararın basın yolu ile ilanına da hükmedebilir

Alıntı:
Mesaj sahibi: enginozogul

Alıntı:
Beni çeken kişi alelade biri değil devletse görüntülerin alınma amacı dışında yani güvenlik nedeniyle alınmasına rağmen farklı bir nedenle kullanılmasından ötürü talepte bulurum. Yani sorun yine verilerin saklanması ve kullanılmasına ilişkindir derim. Verilerin hukuka aykırı olarak alındığını iddia etmem.

Devlet çekerse yasal...

Alıntı:
Mesaj sahibi:enginozogul

Alıntı:
Görüntüleri çeken kişi basın mensubu ise bana yönelik toplumsal ilgi olamayacağı için haber verme hakkının hukuka aykırı olması nedeniyle talepte bulurum.

Basın mensubu çekerse yasal değil...

Afedersiniz kafam karıştı...

B.K. madde 49 u nasıl işleteceksiniz. Gerekçeniz ne?

Saygılarımla