Mesajı Okuyun
Old 17-01-2014, 13:51   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhaba, müvekkilim beyin kanaması geçirerek kendisine en yakın hastane olan özel bir hastaneye kaldırılmıştır. Hastaneden taburcu olurken yüksek tutarda bir fatura ödemiştir. Müvekkilim bağ-kur ludur. SGK dan ödenen bu bedelin tarafımıza iadesi için SGK'ya karşı bir dava açacağız. Dava zamanaşımı süresinin 10 yıl olduğunu düşünüyorum ancak bazı meslektaşlarım 5 yıllık zamanaşımına tabi olduğu görüşündedir. Buna ilişkin net bir bilgiye ulaşamıyorum.Yardımlarınız beni aydınlatacaktır. Şimdiden çok teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla
Sayın avgözde;

5018 sayılı KAMU MALÎ YÖNETİMİ VE KONTROL KANUNU'nun 34/III düzenlemesi şu şekildedir:"İlgili olduğu malî yılın sonundan başlayarak beş yıl içinde alacaklıları tarafından geçerli bir mazerete dayanmaksızın, yazılı talep edilmediğinden veya belgeleri verilmediğinden dolayı ödenemeyen borçlar zamanaşımına uğrayarak kamu idareleri lehine düşer."

Kanunun 3/d düzenlemesinin yaptığı atıfla (IV) sayılı cetvelde Sosyal Güvenlik Kurumu'nun da bu kapsamda olduğu belirtilmiştir.

Saygılarımla..