Mesajı Okuyun
Old 11-07-2011, 21:13   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Üstadlarım bugün somut olay farklı bir boyut kazandı. Dosyayı incelediğimde müvekkilimin beni azlettiğini, azilnamenin de vekalet verdiği sırada çalıştığım eski büro adresimde tebliğ edildiğini öğrendim.

Aslında sevinmedim desem yalan olur. Bayağı bir zahmetten kurtulduğumu düşünüyorum. Şu aşamada yarın yapılacak duruşmada tahminimce yeni bir avukat arkadaş duruşmaya katılıp davadan vazgeçecek, karşı tarafta vazgeçmeyi kabul edecek ve taraflar karşılıklı olarak masraf ve vekalet ücreti talep etmeyerek karar alacaklardır.

Gelinen aşamada haksız azil hükümleri gereği ücretin tamamının muaccel olacağını düşünüyorum. Ancak aklımda farklı sorular ve cevaplar oluştu. İşte birkaçı:

Önceki celsede, " tarafların anlaşma ihtimali bulunması sebebiyle taraflara süre verilmesine ve tanıkların ihzaren çağrılmasına " karar verilmişken, celse arası benim azledilmem ve müteakiben davadan feragat halinde, azlin asıl sebebine inilir mi? Yani bana vekalet ücreti ödememek için anlaştılar, bakın beni azlettikten sonra davadan vazgeçtiler, aslında azilden önce davadan vazgeçme konusunda anlaşmışlardı diyerek 165. madde gereği karşı vekalet ücretinden tarafları sorumlu tutabilirmiyim?

Yarın duruşmaya katılmam gerekir mi? Katıldığımda temsil hakkım bulunmayacağından nasıl bir durum oluşacaktır?

Yarından sonra ücretimin ödenmesi için ayrıca bi ihtar çekmeme gerek var mı?

Belirli olarak rakam yazılan ücretin haricinde, davanın sonucuna bağlanan yüzde konusunda nasıl bir talepte bulunmam gerekir?

Cevaplar için teşekkür ederim. İyi akşamlar.