Mesajı Okuyun
Old 15-08-2008, 14:17   #22
namutenahi

sayın tuval2310,

"her türlü hukuki sohbet" kapsamında değerlendirilmesi gereken samimi "dertleşme"niz için teşekkür ederim.

burada anlattığınız olayı, -eğer avukat değillerse- eşiniz, anneniz, babanız, arkadaşlarınız bizim kadar iyi anlayamayacaklardır.

işin esasına geçmek gerekirse, konunun merkezinde yer alan meslektaşım çok yerinde, usulünce ve cübbesinin ağırlığınca bir tavır göstermiş olduğu için, her ne kadar ismini bilmesem de kendisini gıyaben tebrik (yaş itibariyle uygunsa "takdir") ederim. hakimlik yaptığım kısa zaman dilimi içerisinde avukat meslektaşlarıma duruşmalarda her zaman "sayın meslektaşım" diye seslendim, hüküm dışında (ara karar değil, hüküm.) asla ayakta olmalarını istemedim, beyanda bulunurlarken de oturarak beyanda bulunmalarını istedim. ama avukatlık yaparken diğer hakimlerden maalesef böyle bir tavır beklemek zor.

ben size daha vahim bir durum anlatayım. bir meslektaş/arkadaşımın başına gelmiş bir olay. bir kaç yıl önce ankara *. ağır ceza mahkemesi'nde bir duruşmaya giriyor arkadaşım. savunma yapılıyor, karar duruşması, karar veriliyor. şu an kararın ne olduğunu ve dava konusunu anımsamıyorum. ancak karar verildikten sonra arkadaşım tutanak almak için kürsüsünden ayrılmak üzereyken hakim "yukarı"dan soruyor: "avukat hanım, bu davanın konusu şikayete bağlı suç mudur? şikayet olmasa sizce savcılık ya da mahkeme ne yapmalıydı?" arkadaşım birdenbire gelen bu "mülakat" karşısında afallıyor haliyle. duruşmayı izleyen onlarca avukat şaşkınlıkla bakarken hakim gülüyor, "iyi çalışın" diyor.

avukat arkadaşım mesleğin ilk günlerinde karşılaştı bu durumla. haliyle yapacak bir şeyi de yoktu. oradan -daha kıdemli- bir başka avukat da çıkıp bir şey dememiş, uzun süre üzüntüsünü yaşadı.

hakimler, savcılar bizi "meslektaş" olarak görmedikleri sürece bu sorunu yaşamaya devam edeceğiz gibi duruyor.

ben başıma gelen benzer bir durumda (savcı odasında) derhal avukat hakları merkezine başvurarak durumu tutanak altına aldırmış ve şikayette bulunmuştum. tabii ki şikayetten de bir sonuç çıkmadı.

iyi çalışmalar dilerim.