Konu: Islah
Mesajı Okuyun
Old 24-12-2018, 17:36   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan AV.AYŞE GÜL
Herkese iyi çalışmalar arkadaşlar,
Resmi bir kurum amirinin ,kurumun aracı ile alkollü olarak kaza yapması neticesinde kurum adına fazlaya ilişkin haklarımız saklı tutarak maddi tazminat davası açtık.Davanın devamı sırasında kurum amirinin aracı hurda olarak satması sonucunda araca ulaşılamaması sebebi ile asliye ceza mahkemesinde dava açıldı.Dolayısı ile aracın ortada hiç olmaması sebebi ile davamızı aracın bedeline yönelik olarak değiştirmemiz gerekiyor.Tam ıslah mı yoksa kısmi ıslah yapmamız mı gerekir.Usul konusunda bilgi verir misiniz.Şimdiden teşekkür ederim.

Ben olsam HMK 180 e göre tam ıslah yapardım. Çünkü siz dava dilekçenizde hasarlı aracın kurumun uhdesinde olduğunu beyan ederek örneğin 50 BİN TL lik arabanın uğramış olduğu zararı istediniz.

Yeni durumda arabayı kurum amiri hurdacıya sattığına göre aracın kaza anındaki rayiç bedelini talep etmelisiniz diye düşünüyorum.

Bu yüzden ıslah dilekçeniz ile bir hafta içinde yeni dava dilekçenizi vermeniz gerekir diye düşünüyorum. Yeni dava dilekçenizde olayları anlatıp, asliye ceza mahkemesi davasının da delil olarak dosyaya celbini istemelisiniz.