Mesajı Okuyun
Old 21-10-2016, 13:10   #1
Av. Mustafa Taşkın

Varsayılan Kentsel Dönüşüm Süreci Hakkında Birkaç Soru

İyi günler saygıdeğer meslektaşlarım,

Bir müvekkilimizin kentsel dönüşüm sürecini işletmekteyiz ve bu konuda birkaç hususu sizlere danışmak ihtiyacı duydum.

1-)Öncelikle binanın kentsel dönüşüme girmesini isteyen malik riskli yapı tespit başvurusunda bulunduktan sonra arsa payının diğer maliklere nazaran daha az olduğunu fark ediyor ve ben de aynı metrekareye sahibim neden benim arsa payım diğerlerine göre daha az düşüncesiyle arsa payının düzeltilmesi davasını sulh hukuk mahkemesinde açıyor. Tabi kentsel dönüşüm süreci işlemeye başladığı için bu davanın bitmesi sürecin tamamlanmasından sonraya denk gelebilir. Sizce sürecin bir an önce tamamlanması için gayret göstersek ve oldu da arsa payının düzeltilmesi davası aleyhimize sonuçlansa bu durumda yeni inşa edilen yapıya rağmen arsa payı artan malik diğer maliklerden artan payı nispetinde tazminat talebinde bulunabilir mi? Yoksa süreç tamamlanıp yeni daireler dağıtıldıktan sonra güncel arsa payı sadece tapuya işlenmekle mi kalır?

2-)Yıkım kararı içinde bulunduğumuz hafta müvekkillerimize tebliğ edildi. Bu karara karşı iptal davası açma süremiz de başlamış bulunmakta. Fakat önümüz kış. Müvekkilimiz kış ortasında taşınma işlemlerinin zor olacağını düşünmekte haklı olarak. Bu işlemlerin yaz dönemine denk gelmesi için ilgili idare ile konuşulsa sonuç alma imkanımız var mı? (Ben çok sanmıyorum fakat yine de sormak istedim) Ya da iptal davası açıp yürütmenin durdurulması kararı aldıktan sonra yaz döneminde davamızdan feragat ettiğimizi mahkemeye bildirsek ve süreci kaldığı yerden işletmemiz mümkün müdür, bunun bizlere bir zararı olur mu?

3-)Yıkım kararına karşı iptal davası açan kişilerin idarenin binası kentsel dönüşümü girenlere tanımış olduğu birtakım imkanlardan faydalanma durumlarında kısıtlanmaya gidilmesi söz konusu olur mu? Mesela kira yardımlarından faydalanmanın engellenmesi gibi.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...