Mesajı Okuyun
Old 24-04-2013, 17:08   #1
bumerang

Varsayılan İlamlı takipte iki borçlunun da teminat mektubu sunması

Merhaba,
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
doğrudan soruma geçeyim.
aleyhimize başlatılan icra takibinde iki borçlu var. Yargıtay'dan Tehir-i İcra kararı getirebilmek için icra dosyasına teminat mektubu sunmak istedik fakat müdürlükçe iki borçlu içinde dosya borcunun tamamı için teminat istendi. mantık olarak bana ters geldi. Zira örneğin dosya borcunun 10 lira olduğunu varsayarsak iki borçlu tarafından teminat mektubu sunulması halinde dosyada 20 liralık teminat olacak bu da alacaklıyı korur ama borçlu açısından da zarar doğurmakta. icra dosyasının tamamı açısından teminat mektubu sunulması halinde alacaklının alacağı garanti altına alınmış olacağından ikinci borçlu için yine aynı bedelle teminat mektubu sunulmasını bir türlü anlayamıyorum. Yargıtay'ın bir borçlu açısından alınan Tehir-i İcra kararının diğer borçlu açısından etkisi olmayacağı yönünde bir karar buldum ancak dosyaya sunulan teminat mektubu ile iki borçlu içinde Tehir-i İcra kararı alınabilmeli diye düşünüyorum. konu ile ilgili bir Yargıtay kararı da bulamadım. Var ise paylaşmanızı rica ederim. tekrar teşekkür eder, engin bilgilerinize danışırım