Mesajı Okuyun
Old 11-05-2006, 11:27   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Etek Boyu Ölçen Polis

Bir polis, Emniyet'in önünde 'eteği kısa' diye bir liseliyi dövdü. Anne: Güvenli diye kızı okula oradan yolluyorduk, şimdi polis görünce ağlıyor

RADİKAL - İSTANBUL - Maltepe Kız Meslek Lisesi'nde okuyan 16 yaşındaki Ö.S. geçen cuma günü üç arkadaşıyla okula gidiyordu. Markete uğradı. Alışveriş yaptıktan sonra arkadaşlarını üstgeçitte beklemeye başladı. O sırada yanına bir polis memuru geldi. 'Sen bu etekle okula mı gidiyorsun' dedi. Ö.S.'yi tartaklamaya başladı. O sırada okula giden iki öğretmeni de saldırıyı gördü. Belki de onların sayesinde cesaretini topladı, şikâyetçi oldu. Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü, polis memuru Dursun Ali Morgül hakkında soruşturma başlattı.
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ise olayda dayak görülmediğini belirterek, polis memurunun da "karşısında çocuğunu görmüş gibi olduğu, onun için uyardığı" şeklinde ifadede bulunduğunu söyledi. Celalettin Cerrah, polis memurunun psikolojik durumunun da inceleneceğini vurguladı.
Ö.S. 5 Mayıs'ta yaşadığı olayı şöyle anlattı: "Dört kişiydik. Ben markete girdim, alışveriş yaptım çıktım. Bu sırada iki arkadaşım da emniyet müdürlüğünün karşısındaki bankta oturuyordu. Polis arkadaşların yanına gitmiş. 'Bu mini eteklerle burada oturamazsınız. Sizde edep ar yok mu' demiş. Sonra benim yanıma geldi. 'Sen bu etekle okula mı gidiyorsun' dedi. Ben cevap veremeden ayaklarıma tekme attı. Omuzumdan tutup beni merdivenlerden fırlattı. Tutunmasam yuvarlanacaktım. O sırada biri sınıf hocam iki öğretmen geliyordu. Onlar da polisin beni ittiğini gördü. Okula gittiğimde hocalarım şikâyetçi olmam gerektiğini söyledi."
Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne şikâyette bulunmaya giden Ö.S, kendisine tekme atan polisi tarif etti. Görevliler "Bizde öyle bir polis yok" dedi ve Ö.S.'yi Çocuk Büro Amirliği'ne yönlendirdi. Oradaki kadın başkomiser Ö.S.'yle yakından ilgilendi. Tekrar ilçe emniyet müdülüğüne giderek kamera görüntülerini istemesini tembih etti. Ö.S. emniyete gidip görüntüleri izlemek istediğini söyleyince önce bilgisayarların bozuk olduğu söylendi. Ö.S. ısrar etti. Binanın dışındaki kameradan çekilen görüntüleri polislerle beraber seyrettiler. Kendisine saldıran polis memuru görüntülerdeydi.

Psikolojisi bozuldu
Ö.S, bankta oturan iki arkadaşıyla birlikte Kartal Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulundu. Ö.S'nin annesi, Havva S. ise aynı akşam savcılıkta kzının da polis memurunun da ifade verdiklerini belirterek, "Tanık öğretmenler de savcılıkta ifade verdi. Polis ifadesinde kendimi öyle davranmak zorunda hissettim dedi. Kızımın psikolojisi bozuldu. Polis görünce ağlıyor, tek başına evde duramıyor" dedi. Adli Tıp'ta muayene edilen Ö.S.'nin raporu tutuldu.
İdari tahkikat başlatıldı
Önceki gün annesinin okuldan almaya gittiği Ö.S. dönüş yolunda karakolun önünde yine aynı polisin durduğunu görünce moralinin bozulduğunu söyleyerek, "Kendimi zor tuttum. Onu görünce, içimden gidip ona bağırmak geldi" diye duygularını özetledi. Olayın ardından Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, konuyla ilgili idari tahkikatın başlatıldığını söyledi.
Yetkililer, "Bu konuyla ilgili, memurun da karşı tarafın da ifadeleri alınacak. Şikâyetleri duyduktan sonra polis memuru hakkında soruşturma başlattık. Soruşturma başlatılması olayı doğrudur yanlıştır diye değil, böyle bir iddia var, araştırılacak. Eğer böyle bir konu varsa gereği yapılır. Bir hafta içinde soruşturma sonuçlanacak" dedi.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=187006