Mesajı Okuyun
Old 11-05-2008, 18:18   #8
Av.muhittinköylüoğlu

Değerli meslektaşlarım ;
Belki konu dışına çıkmış olacağım ama veysel aybek meslektaşımın belirttiği meseleyi değişik bir yönü ile aktarmak istiyorum.Meslek hayatımda bir çok kez avukatların değişik nedenlerle müvekkillerine kefil olarak çek ciro ettiklerine ya da bizzat yazdıklarına tanık oldum.Ben de bazen bazı müvekkillerime kefil oldum ve belirtildiği şekli ile çek ciro ettim.Ama bu müvekkilerimle olan ilişkim nedeniyle onların borçlarını üstlenebilecek nedenlerim vardı.Çok yakın akrabam arkadaşım gibi.Yani esasen ben arkadaş yada akrabama zor durumunda avukat olarak değil akraba arkadaş olarak yardımcı oluyor ve borcunu avukatı değil arkadaşı akrabası olarak üstleniyordum.Ama hiç birindfe teklif karşıdaki avukattan gelmemişti.Ben teklif etmiş meslektaşımda kendisinde incelik göstermiş ya da alacağını garantiye almış oluyordu.
Benim beyan etmek istediğim farklı ve çok yaygınlaştığını görüyorum.ciddi olarakta üzülüyorum
1-Bazı avukat meslektaşlarımız alacaklı vekili olarak anlamsız bir şekilde borçlular ile diyaloglarında avukatınız bile size güvenmiyor güvense kefil olur avukatınız kefil olur ya da çeki ciro ederse üzerinize gelmem gibi diyaloglara girerek borçlu ile avukatını karşı karşıya getirme yolunu seçiyorlar.Bu benim yukarıda belirttiğim kefil olma olayından son derece farklı
2-Asıl vahim olanı ise farklı ve asıl yaygınlaştığını düşündüğüm olay şöyle.X firması ve firmanın bordolu yada serbest çalışan avukatı firmanın baskısı ile anlamsız bir şekilde ve çaresizlikten cahillikten yada ötesi yok deyip çaresizlikten günlük iaşe bedelini temin etme kaygısı içerisinde firmaya kefil olabilmektedir.Bu tür tekliflerde avukatın zor durumda oluşu ve müvekkilinin zorlaması nedeniyle yaptığını düşündüğüm teklifleri sakıncalarını uzun uzun izah ederek hep reddettim.Ama bu teklif ve uygulamaların çoğaldığını da ne yazıkki çok duyuyorum.
Bir keresinde oldukça önemli bir meblağ için müvekkiline süre tanımam için çok ısrarla kefil olarak senet vermeyi teklif eden bir meslektaşım araya samimi bir avukat arkadaşımı da koyarak talepte bulundu her ne kadar teklifinin yanlış kendisini zora sokacak bir öneri olduğunu bu gün çalıştığı yerin yarın kapansa bile mesleğinin başında olduğu için kendisinin mesleğini ifa edemeyecek konuma gelebileceğini aracı olan avukat arkadaşım ile birlikte anlatsak ta netice vermedi.Sonunda teklifini müvekkilim kabul ederek borçluya süre verdi.Ve öngördüğümüz gibi borç ta senette ödenmedi.Bu arada borçlu firma sahibi tamamen iflas konumuna geldi.ve karşılıksız çek davaları kesinleşmeye başladığından cezaevişne girince tamamen bitti.Müvekkil yoğun ısrarlarımız ile avukatın senedini geri verdi.Ama bu arkadaşımızın üç kuruş para için girdiği riski ve onu bu koşulda çalışmaya zorlayan ortamı özellikle sorgulamak ve çözüm yollarını aramak daha önemli sanırım.