Mesajı Okuyun
Old 03-09-2007, 16:22   #7
SINIRSIZ

Alıntı:
Yazan S.Orhan
sayın sınırsız ve karataş,
dosyadan fotokopi alma konusundaki eleştirilerinize katılmamak mümkün değil.sorun yeni cmk ve buna dayanılarak çıkan kalem yönetmeliğinden kaynaklanıyor.
eski cmuk'ta avukatın dosyayı vekalet olmaksızın inceleyebileceğine dair açıkça hüküm vardı.
yeni cmk 153.maddesinde ise ''vekalet olmaksızın'' ibaresi konmamış her nedense.cmk.daki hüküm gereği çıkarılan kalem yönetmeliğinde ise avukatın ,dosyadan suret almayı bir yana bırakın, dosyayı inceleyebilmesi için dahi vekalet ya da yetki belgesi ibraz etme zorunluluğu var.
yönetmelikler kanunlara aykırı olamaz itirazı gelebilir belki, ama maalesef kanuna aykırılık yok bana göre.
Sayın Orhan, avukatlık kanunumuz açık değil mi ? 2. madde 'kanunlardaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla,kurumlar, avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelemesine sunmakla yükümlüdür. bu belgeleden örnek alınması vekaletname ibrazına bağlıdır.' ben buradan sizin söylediğinizin aksine, taraf olsun ya da olmasın her avukatın özel bir hüküm ya da o dosyayla ilgili özel bir karar yoksa inceleyebileceğini düşünüyorum.. avukatın incelediği dosyaya taraf olma ihtimali mevcuttur çünkü ve buna ancak dosyayı inceleyerek karar verebilecektir.dosyadan örnek alınması ise vekaletname ibrazında zaten tartışmasızdır. benim rahatsızlığım bu hükmün tersinin mahkemelerce uygulamaya konulmaya çalışılması. Yani 2. maddeye göre avukat vekalet ibraz ettiğinde zaten dosyadan örnek alabilir. bu hakka sahiptir. Fakat özellikle ceza davalarında sanık müdafii olarak vekaletsiz duruşmaya girebildiğine göre evleviyetle vekalet ibraz etmese de dosyadan örnek alabilmelidir.