Mesajı Okuyun
Old 05-06-2013, 10:58   #1
MEGA46

Önemli Asliye Hukuk Mahkemesinin Verdiği Inşaat Ruhsat Alinmasi Yetkisi Ile Alinan Ruhsatin Idare Mahkemesince Iptali

Sayın üstatlarım.

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile taraflar arasında yapılan anlaşmada, ruhsat alınması ile ilgili yükümlülükler arsa sahiplerine bırakılmış, yüklenici, projesine göre ruhsatsız inşaata başlamış, arsa sahiplerine defalarca ruhsatın alınması için ihtarlar çekmiş ancak arsa sahipleri ruhsat almaya yanaşmamışlar ve sözleşme feshedilmiş.
Yüklenici doğal olarak yaptığı imalatın bedelini talep eden asliye hukuk mahkemesinde alacak davası açmış, doğal olarak kötü niyetli arsa sahiplerinin ruhsat almadıklarını mahkemenin kendisine yetki verdiği takdirde ruhsat alıp mevcut ruhsatsız binanın yasal hale gelmesini, akabinde yaptığı imalat bedelinin ferileriyle birlikte ödenmesine karar verilmesini talep etmiştir.

1- Asliye Hukuk Mahkemesi yükleniciye bu hususta yetki ve süre vermiştir.

2- Yüklenici aldığı yetki ile ruhsat işlemlerine başlamış ve yapı ruhsatını almış Mahkemeye sunmuştur.

3- Arsa sahipleri bir kez daha kötü niyetlerini göstermiş, idare mahkemesine ruhsatın iptali için dava açmışlardır. Dava dilekçelerinde yükleniciye vekalet yetki vermediklerini dolayısıyla ruhsatın iptalini talep etmişlerdir.

4- idare mahkemesi iptal kararı vermiştir.

Sorum şu; Asliye Hukuk Mahkemesinin verdiği YETKİ bir nevi vekalet değilmidir.?

İdare Mahkemesi hakimine bu konuyu sordum, bana imar kanun maddesinde ya tapu malikinin yada vekilinin bu konuda yetkili olacağını Mahkemenin verdiği yetki kararının kendilerini ilgilendirmeyeceğini beyan etmiş gerekçesini böyle belirtmiştir.

Bu konuda görüşleri olanların lütfen belirtmesini rica ediyorum. saygılarımla.